اسکنر داخل دهانی چیست؟

اسکنر داخل دهانی چیست؟

اسکنر داخل دهانی یک دستگاه دستی است که در دندانپزشکی برای ایجاد قالب های دیجیتالی از دندان ها، لثه ها و سایر ساختارهای دهان استفاده می شود.

این قالب های دیجیتال برای اهداف مختلفی از جمله ایجاد تاج، بریج و سایر ترمیم ‌های دندانی استفاده می شود.

اسکنرهای داخل دهانی برای ساخت قالب ‌های دیجیتالی بسیار دقیق از دندان‌ ها بسیار کاربردی هستند. در ادامه به طور مفصل درباره اسکنر های داخل دهانی و انواع آن پرداخته شده است.

اسکنر داخل دهانی

اسکنرهای داخل دهانی با اسکن محیط دهان و ایجاد یک طرح سه بعدی از دندان ها بر روی صفحه مانیتور، یکی از مراحل CAD CAM محسوب می شود.

سپس برای طراحی و ساخت ترمیم ‌های دندانی با استفاده از طراحی به کمک کامپیوتر و ساخت به کمک کامپیوتر (CAD / CAM) به کار برده می شوند.

این فرآیند اغلب سریع ‌تر و کارآمد تر از روش ‌های سنتی قالب ‌گیری است و همچنین می ‌تواند منجر به ترمیم ‌های دقیق ‌تر و مناسب‌ تر شود.

کاربر اسکنر داخل دهانی

اسکنر داخل دهانی قالب های دیجیتالی دندان را ایجاد می کند که این قالب ها در موارد مختلفی به کار گرفته می شوند. برخی از کاربر این قالب های دیجیتالی سه بعدی عبارتند از:

برنامه ریزی درمان ارتودنسی

از اسکنرهای داخل دهانی می توان برای ایجاد مدل های سه بعدی از دندان ها بهره گرفت که سپس می توان از آن ها برای برنامه ریزی درمان ارتودنسی استفاده کرد.

این کار به دندانپزشکان اجازه می دهد تا نتیجه درمان را تجسم کنند و برنامه درمانی دقیق تری تهیه کنند.

شبیه سازی روش های دندانپزشکی

از اسکنرهای داخل دهانی می توان برای ایجاد مدل های دیجیتالی از دندان ها و فک ها استفاده کرد که سپس برای برای شبیه سازی روش های دندانی به کار گرفته می شود.

این روش می تواند برای بیمارانی که در حال بررسی روش های دندانپزشکی زیبایی مانند سفید کردن دندان یا روکش هستند مفید باشد.

مزایای اسکنر داخل دهانی

مزایای اسکنر داخل دهانی

استفاده از اسکنرهای داخل دهانی به طور فزاینده ای در صنعت دندانپزشکی در حال رشد هستند؛ زیرا این فناوری همچنان در حال پیشرفت است.

آن ها چندین مزیت را نسبت به روش های سنتی ارائه می دهند؛ از جمله:

افزایش دقت

اسکنرهای داخل دهانی می توانند قالب های دیجیتالی بسیار دقیقی ایجاد کنند که می تواند منجر به ترمیم های دندانی دقیق تر و مناسب تر شود.

آسایش بیمار

اسکنرهای داخل دهانی معمولاً برای بیماران راحت ‌تر از روش‌ های سنتی قالب ‌گیری هستند که می‌ تواند شامل حذف قالب گیری با مواد ناراحت ‌کننده و تحریک ‌کننده باشد.

ارسال دیجیتالی قالب به آزمایشکاه

قالب‌های دیجیتالی را می‌ توان به صورت الکترونیکی به آزمایشگاه دندان ‌پزشکی ارسال کرد که می ‌تواند به طور قابل ‌توجهی زمان انجام ترمیم‌ های دندانی را کاهش دهد.

کاهش نیاز به بازسازی

از آنجایی که نتایج دیجیتالی دقیق تر از قالب های سنتی هستند، نیاز به بازسازی کاهش یافته است.

ارتباطات بهتر با بیمار

اسکنرهای داخل دهانی می توانند به دندانپزشکان کمک کنند تا ارتباط مؤثرتری با بیماران و آزمایشگاه های دندانپزشکی داشته باشند.

به عنوان مثال، دندانپزشکان می توانند از اسکنر برای نشان دادن دندان های بیماران بر روی صفحه نمایش و توضیح گزینه های درمانی استفاده کنند.

مزایای زیست محیطی

قالب های دیجیتالی نیاز به مواد قالب گیری نامرتب را که می تواند برای محیط زیست مضر باشد، از بین می برد.

انواع برندهای اسکنر داخل دهانی

در ادامه برخی از برندهای برجسته اسکنرهای داخل دهانی آورده شده است:

اسکنر داخل دهانی سیرونا Sirona

Dentsply Sirona CEREC Primescan یک اسکنر داخل دهانی پیشرفته است که به دلیل دقت، سرعت و سهولت استفاده شناخته شده است. همچنین یکی از گران ترین اسکنرهای موجود در بازار است.

اسکنر داخل دهانی مدیت

Medit i700 یک اسکنر میان رده محبوب است که قیمت مناسبی را ارائه می دهد. نسبتاً مقرون به صرفه است، استفاده از آن آسان است و اسکن های باکیفیت تولید می کند.

اسکنر داخل دهانی iTero Element

iTero Element یکی دیگر از اسکنرهای میان رده محبوب است که به دلیل سهولت استفاده و راحتی بیمار مشهور است. این یک گزینه خوب برای دندانپزشکان است که به دنبال یک اسکنر کاربر پسند هستند که اسکن های با کیفیت خوب تولید کند.

اسکنر داخل دهانی 3Shape TRIOS

3Shape TRIOS یک اسکنر سطح بالا است که به دلیل سرعت و دقت خود شناخته شده است. این گزینه برای دندانپزشکانی است که به دنبال یک اسکنر پیشرفته هستند.

اسکنر داخل دهانی OwandyIOS

Owandy-IOS یک اسکنر داخل دهانی جدید با هوش مصنوعی است. به گونه ای طراحی شده است که استفاده از آن آسان باشد و تصاویر داخل دهانی با جزئیات و با وضوح بالا ثبت شود.

اسکنر داخل دهانی Shining3D AoralScan

Shining3D AoralScan یک اسکنر داخل دهانی مقرون به صرفه است که استفاده از آن آسان است و اسکن های با کیفیت خوبی تولید می کند. این یک گزینه خوب برای دندانپزشکان است که به دنبال یک اسکنر مقرون به صرفه هستند.

اینها تنها تعدادی از برندهای متعدد اسکنرهای داخل دهانی موجود در بازار هستند. هنگام انتخاب یک اسکنر داخل دهانی، بهتر است که نیازها و بودجه فردی خود را در نظر بگیرید.

انواع اسکنر داخل دهانی

طرز کار اسکنر داخل دهانی

اسکنرهای داخل دهانی از ترکیبی از فناوری برای گرفتن تصویر سه بعدی دقیق از دندان ها و لثه ها استفاده می کنند. در ادامه به طور مختصر نحوه عملکرد اسکنر داخل دهانی آورده شده است.

اجزاء اسکنرهای داخل دهانی

  • عصای دستی: این دستگاه کوچک و صاف توسط دندانپزشک هدایت می شود و داده ها را از تمام زوایای دهان شما می گیرد.
  • منبع نور: سر اسکنر، لیزر یا نور ساختاری را به دندان ها و لثه ها می تاباند.
  • سنسورهای تصویربرداری: این حسگرها هزاران تصویر جداگانه از ناحیه نورانی را می گیرند.
  • نرم افزار اسکن: این نرم افزار تصاویر گرفته شده را پردازش می کند، آنها را به هم می چسباند و یک ابر نقطه سه بعدی ایجاد می کند که مجموعه ای از نقاط داده نشان دهنده سطح حفره دهان شما است.
  • کامپیوتر: کامپیوتر مدل سه بعدی را در زمان واقعی نمایش می دهد و به دندانپزشک اجازه می دهد اسکن را در صورت نیاز تجسم و تنظیم کند.

مراحل اسکن

  • آماده سازی: دندانپزشک ممکن است یک پودر سبک به دندان های شما بمالد تا کیفیت تصویر را بهبود بخشد.
  • اسکن: دندانپزشک به آرامی سر اسکنر را در اطراف دندان ها و لثه های شما هدایت می کند و داده ها را از زوایای مختلف ضبط می کند.

این نرم افزار به طور مداوم داده های دریافتی را پردازش می کند و یک مدل سه بعدی رو به رشد را روی صفحه نمایش می دهد.

  • بررسی و تنظیمات: پس از تکمیل اسکن، دندانپزشک می ‌تواند مدل سه‌ بعدی را روی صفحه بازبینی کند؛ با چرخش و زوم کردن، مطمئن شود که تمام جزئیات لازم را ثبت شده است.

در صورت وجود شکاف یا داده های مفقود، ممکن است تنظیمات جزئی مورد نیاز باشد.

  • ارسال داده ها: زمانی که دندانپزشک از اسکن راضی باشد، مدل سه بعدی را به صورت الکترونیکی به آزمایشگاه دندانپزشکی برای پردازش بیشتر، مانند طراحی ترمیم های دندانی یا ایجاد طرح های درمانی، ارسال می کند.

به طور کلی، اسکنرهای داخل دهانی جایگزینی سریع ‌تر، راحت ‌تر و دقیق ‌تر برای روش ‌های قالب‌ گیری سنتی ارائه می ‌کنند که به پیشرفت در دندان ‌پزشکی مدرن کمک می ‌کند.

معایب اسکنرهای داخل دهانی

استفاده از این دستگاه ها مانند هر وسیله دیگری مزایا و معایب مربوط به خود را دارد. برای استفاده از این تکنولوژی باید تمام جوانب سنجیده شود.

برخی از معایب استفاده از اسکنرهای داخل دهانی در ادامه آورد ه شده است.

هزینه بالا

اسکنرهای داخل دهانی هم از نظر قیمت اولیه خرید و هم از نظر هزینه مداوم نگهداری و تعمیر می توانند گران باشند.

یادگیری استفاده از اسکنر

یک منحنی یادگیری در ارتباط با استفاده از اسکنرهای داخل دهانی وجود دارد. دندانپزشکان و کارکنان باید در مورد نحوه استفاده صحیح از اسکنر آموزش ببینند.

کاربردهای محدود

اسکنرهای داخل دهانی برای همه اعمال دندانپزشکی مناسب نیستند. به عنوان مثال، آن ها ممکن است نتوانند برداشت های دقیقی از حاشیه های عمیق یا دندان هایی که در حال خونریزی هستند، ثبت کنند.

مشکلات فنی

مانند هر وسیله الکترونیکی، اسکنرهای داخل دهانی نیز ممکن است دچار اختلال شوند. اگر یک اسکنر در طول فرآیند قالب گیری دچار مشکل شود، ممکن است لازم باشد کار اسکن از نو شروع شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *