بهترین مراکز درمان ناباروری در ایران

بهترین مراکز درمان ناباروری در ایران

معرفی بهترین مراکز درمان ناباروری در ایران می تواند به زوج هایی که به دنبال راه درمان ناباروری هستند کمک کند تا بهترین انتخاب را داشته باشند. زوج های جوان با بررسی سابقه فعالیت مراکز ناباروری و مقایسه آن ها تصمیم درست تری خواهند گرفت.

در گذشته به اعتقاد زوج ها ناباروری یکی از معضلاتی بود که راه درمانی برای آن وجود نداشت. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و موفقیت هایی در این زمینه، این باور حذف شده است.

هر ساله تعداد کلینیک هایی که در زمینه ناباروری فعالیت می کنند افزایش می یابد. از این رو داشتن اطلاعات کافی از این مراکز به زوج ها کمک خواهد کرد تا راحت تر مرکز مورد نظر خود را انتخاب کنند.

فناوری IVF در ایران یک راه حل نوآورانه پزشکی برای زوج هایی است که در بارداری مشکل دارند.

قطعا انتخاب بهترین مرکز ناباروری نقش مهمی در پروسه درمان خواهد داشت و از آنجایی که این انتخاب کاری دشوار اما با اهمیت است ما در این مقاله به معرفی بهترین مراکز درمان ناباروری IVF در ایران که از نظر ارائه خدمات و امکانات در بالاترین سطح قرار دارند، می‌پردازیم.

ویژگی های یک مرکز ناباروری خوب

انتخاب بهترین مرکز ناباروری می تواند احتمال موفقیت درمان شما را افزایش دهد. همچنین باعث جلوگیری از هزینه های اضافی و هدر رفتن وقت و انرژی شما می شود.

این موضوع را در نظر داشته باشید که همه ویژگی های مرکز ناباروری بر روی موفقیت درمان موثر خواهند بود. از متخصصانی که در این مرکز مشغول به کار هستند تا تجهیزات و دستگاه هایی که فراهم شده اند.

بنابراین با بررسی ویژگی های مختلف یک مرکز درمان ناباروری بهترین گزینه را انتخاب و خدماتی باکیفیت بیشتر را دریافت کنید. از این رو شما باید متخصصین حاضر در کلینیک، گستره خدمات قابل ارائه آن و دستگاه ها و تجهیزات پیشرفته موجود در مرکز مورد نظرتان را مورد تحقیق و بررسی قرار دهید.

حس اطمینان خاطر شما زمانی بیشتر خواهد شد که تعداد درمان های موفق در مرکز ناباروری مورد نظر شما بیشتر باشد. بنابراین سابقه ی درخشان در درمان های موفق از ویژگی های بهترین مرکز ناباروری در ایران است.

با پیشرفت علم، روش ها و تکنیک های جدیدی ارائه می شوند که در درمان ناباروری موثرتر عمل می کنند. در نتیجه یک مرکز درمان ناباروری خوب، باید از جدیدترین ابزار و تکنولوژی ها، پزشکان و متخصصین فعال و دارای دانش به روز برای درمان نازایی برخوردار باشد.

مراکز درمان ناباروری

مراکز درمان ناباروری در ایران

زوج هایی که دچار مشکل ناباروری هستند، راه های متعددی را امتحان می کنند و بعضا به نتیجه ای نمی رسند. سوالی که شاید برای آن ها مطرح شود این است که :
آیا ناباروری قابل درمان است؟ چرا بعضی از زوجین با مراجعه به مرکز ناباروری نتیجه مثبت و بعضی نتیجه منفی از درمان می گیرند؟

در پاسخ به این سوالات باید بگوییم که هرچند شرایط فردی زوجین در اثربخشی روند درمان بسیار تاثیرگذار است اما مرکز ناباروری که جهت درمان به آن مراجعه می شود یکی از مهمترین مولفه ها در پروسه ی درمان می باشد.

این موضوع حائز اهمیت است که مرکز مورد نظر شما از جدیدترین و بهترین تکنولوژی های روز دنیا استفاده کند و بهترین متخصصین در زمینه های مختلف، در آن جا فعالیت داشته باشند.

از مزایای غیرقابل انکار کلینیک­های پزشکی در ایران می­توان به معاینه و انتخاب درمان و همچنین از فناوری­های کمک باروری برای افزایش احتمال بارداری اشاره کرد.

چنین مراکزی ممکن است در تمامی نقاط کشور وجود نداشته باشند و یا از تمامی تکنولوژی های روز برخوردار نباشند.

در این جا به معرفی بهترین مراکز درمان ناباروری ایران می پردازیم :

مرکز ناباروری رویان در تهران

رویان، یک مرکز تحقیقات علمی برای درمان ناباروری و سلول‌های بنیادی است که در سال ۱۳۷۰ توسط دکتر سعید آشتیانی و گروهی از محققان تأسیس شد. پژوهشگاه رویان تهران، قطب تحقیقاتی در سطح بین‌المللی است که تاکنون به موفقیت‌هایی در زمینهٔ ناباروری دست‌یافته که برخی از آن‌ها عبارتند از:

_ داشتن اولین فرزند ICSI در ایران

_ تولد فرزند اول حاصل از IVF در تهران

_ تولد فرزند اول ناشی از تکنیک PGD در ایران

_ تأسیس بانک تخمدان

_ تأسیس بانک عمومی و خصوصی خون بند ناف

_ تأسیس نخستین بانک سلول‌های بنیادی جنینی و غیرجنینی کشور

مرکز ناباروری رویان در تهران

مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری ابن سینا در تهران

مرکز درمان نازایی ابن سینا در تهران، دارای ۶ کلینیک مجهز درمان ناباروری، درمان‌های جایگزین (اهدا)، درمان سقط مکرر، سلامت جنسی، کلینیک اندومتریوز و همچنین کلینیک سلامت مادر، جنین و نوزاد می‌باشد که به‌عنوان یک مرکز منحصربه‌فرد و معتبر به ارائه خدمات می‌پردازد.

بیمارستان مادر یزد

استان یزد در زمینه ‌هایی همچون دندانپزشکی، قلب و عروق، زیبایی و به‌خصوص درمان ناباروری پیشرفت چشمگیری داشته، به‌گونه‌ای که در زمینه درمان ناباروری نه‌تنها در ایران بلکه در منطقه خاورمیانه و جهان نیز مطرح شده است. این استان دارای مراکز تحقیقاتی و درمانی ناباروری در سطح استانداردهای بین‌المللی است.

بیمارستان مادر یزد یکی از مراکز تخصصی زنان و زایمان در استان یزد است که در سال ۱۳۷۴ تأسیس‌ شده است؛ همچنین اولین مرکز تخصصی و فوق تخصصی درمان ناباروری وابسته به بخش خصوصی می باشد که همواره بهترین خدمات درمانی را به مردم ارائه کرده است.

بیمارستان مادر یزد با در نظر گرفتن بخش‌های متعدد نظیر بخش نازایی، اتاق عمل، جراحی زنان، اتاق زایمان، رادیولوژی، داروخانه، IVF و… همواره پذیرای مراجعین محترم است.

پژوهشکده علوم تولیدمثل یزد

پژوهشکده علوم تولیدمثل یزد، در سال ۱۳۶۸ راه‌اندازی شد و سال ۱۳۷۹ از سوی معاونت آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، به‌عنوان قطب اصلی و علمی کشور در زمینهٔ تولیدمثل و درمان ناباروری معرفی شد.

این پژوهشکده، مرکز تحقیقات علمی ناباروری در ایران است که با متخصصین حاذق غدد، جراحی زنان و زایمان، اورولوژی، روانپزشکی و همچنین تجهیزات و روش‌های به‌روز، به‌عنوان یکی از مراکز معتبر و مهم کشور به شمار می‌آید.

در این مرکز از روش‌هایی نظیر:IVF،IUI،IVM ،ICSI ، فریز تخمک و امبریو، میکرواینجکشن، کشیدن تخمک، بررسی رحم و تخمدان از طریق لاپاراسکوپی و هیسترسکوپی استفاده می‌شود و ازاین‌رو همه‌ساله جمع کثیری از زوج‌های نابارور از سراسر ایران، کشورهای همسایه و حتی اروپا برای درمان ناباروری زنان و ناباروی مردان به این مرکز مراجعه می‌کنند.

 

پژوهشکده علوم تولیدمثل یزد

مرکز باروری و ناباروری اصفهان

مرکز باروری و ناباروری اصفهان در سال ۱۳۷۲ با هدف ارائه امکانات نوین و برتر در زمینهٔ درمان ناباروری و جراحی زنان راه‌اندازی شد و توانست به‌عنوان یکی از اولین مراکز درمان ناباروری در ایران به جایگاه قابل‌توجهی دست یابد.

طبق آمار موجود، میزان نتایج موفقیت‌آمیز حاملگی در این مرکز با آمار موجود در کشورهای پیشرفته مطابقت دارد.

این مرکز درمانی در زمینهٔ‌های مختلفی همچون اهدای تخمک، میکرواینجکشن، آمنیوسنتز، هیستروسکوپی، سندروم هایپراستیمولیشن، رحم اجاره‌ای، IVF، لاپاراسکوپی، انتقال جنین، سرکلاژ، فریز جنین و… به فعالیت می‌پردازد و ازاین‌رو به یکی از بهترین مراکز درمان ناباروری در ایران تبدیل‌ شده است.

مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری نوین مشهد

مرکز درمانی نوین مشهد، یک مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری است که در سال ۱۳۸۶ تأسیس‌ شده است. این مرکز با ارائه خدمات درمانی تخصصی و فوق تخصصی به زوجین نابارور، در زمینه‌های درمان ناباروری، سلامت جنین پیش از لانه گزینی، سقط مکرر و… به موفقیت‌های چشمگیری دست‌یافته است.

بهترین مراکز درمان ناباروری در ایران

علل مراجعه به مراکز درمان ناباروری

خدمات مرکز باروری به درمان ناباروری محدود نمی شود. همچنین زوجین نه تنها پس از ازدواج، بلکه از قبل آن هم نیاز است به این مراکز مراجعه کنند. یکی دیگر علل مراجعه به کلینیک های باروری مراجعه به هنگام بارداری می باشد.

مراجعه پیش از ازدواج به مرکز ناباروری

تست ژنتیک برای کشف ناهنجاری های ژنتیکی و کروموزومی یکی از انواع تست هایی است که زوجین پیش از ازدواج برای انجام آن اقدام می کنند. از طریق این تست مشکلات و بیماری های مختلفی که شاید از آن ها بی اطلاع اند را پیدا می کنند.

مشکلات و بیماری های ژنتیکی به نحوی است که فرد علائمی ندارد اما می تواند مشکل را به فرزند خود منتقل کند. بنابراین لازم است که این مشکلات و شدت پیشروی آن ها پیش از ازدواج تعیین شوند.

مراجعه پیش از بارداری به مرکز ناباروری

زوجین به چند دلیل پیش از بارداری به کلینیک های باروری مراجعه می کنند :

  1. زوج هایی که برای اولین بار قصد بارداری دارند و می خواهند برای تایید قدرت باروری زن و مرد، آمادگی های پیش از بارداری، تغذیه و خوراک قبل از بارداری تحت نظر پزشک اقدام به باردار کنند.
  2. زوجینی که در سنین بالای 35 سال می باشند که برای بار اول و یا بار چندم قصد بارداری دارند . علت مراجعه این دسته ، داشتن یک دوره بارداری کم خطر تحت درمان می باشد.
  3. زوجینی که دچار مشکل ناباروری هستند این افراد برای اینکه بدانند منشا نازایی چیست؟ مشکل از ناباروری مرد است یا زن؟ به این مراکز مراجعه می کنند.

پس از یافتن منشا ناباروری باید اقدامات درمانی لازم برای آن ها به کار گرفته شود. حال ممکن است این روش درمان به صورت لقاح آزمایشگاهی باشد و یا به صورت روش های اهدایی و رحم جایگزین و … .

بهترین مراکز درمان ناباروری در ایران

 مراجعه در طول دوره بارداری به مرکز ناباروری

زوجین در طول دوره بارداری به چند دلیل به کلینیک بارداری مراجعه می کنند.

گاهی در طول دوره بارداری مادر و جنین باید تحت مراقبت پزشک متخصص باشند. این مراقبت ها و نظارت ها زمانی بیشتر مورد اهمیت قرار می گیرد که لقاح با روش های غیرطبیعی انجام شده باشد. در این شرایط سلامت جنین و مادر باید به صورت هفتگی بررسی شود.

همچنین افرادی که سابقه سقط و یا بارداری پرخطر را به هر دلیلی داشته اند نیز بسیار اهمیت دارد که در این دوره تحت نظر پزشک متخصص یک مرکز باروری باشند تا مبادا مجدد سقط جنین را تجربه کنند.

تعیین جنسیت جنین در دوره بارداری یکی دیگر از علل مراجعه افراد به مراکز مذکور است که همزمان می توان عوامل آسیب رسان جنین را نیز شناسایی کرد.

نحوه انتخاب بهترین مرکز درمان ناباروری در ایران

برای جلوگیری از هدر رفتن منابع مالی و زمانی خود حتما قبل از انتخاب و مراجعه به کلینیک باروری تحقیق کنید.

یکی از راه های ساده و در دسترس، اینترنت است. با یک سرچ ساده در گوگل می توانید لیستی از مراکز باروری مختلف در شهر مورد نظر خود را به دست آورید و به اطلاعات جامعی از کلینیک های باروری دسترسی داشته باشید.

سپس با مرکز یا مراکز مورد نظر تماس بگیرید و جهت رفع ابهامات خود، سوالاتی را از آن ها بپرسید. در مرحله بعد سوابق و تخصص پزشکان فعال در مرکز ناباروری را بررسی کنید.

در نهایت با مراجعه حضوری به کلینیک مورد نظر می توانید تصمیم قطعی خود را بگیرید. با مراجعه حضوری می توانید مستقیم با مشاورین حاضر در بخش های مختلف کلینیک صحبت کنید و شرایط خود را برای آن ها بازگو نمایید.

بهترین مراکز درمان ناباروری در ایران

موفقیت‌های درمان ناباروری در ایران

و اما جالب است بدانید که در ایران نیز از سال 1369 شاهد تولد کودکانی هستیم که از روش های لقاح مصنوعی و آزمایشگاهی متولد شده اند.

سال 1369 اولین کودک حاصل از آی وی اف در ایران به دنیا آمد.

سال 1371 اولین نوزاد حاصل از روش آی یو آی متولد شد.

سال 1373 اولین نوزاد ایرانی در نتیجه اهدای تخمک به دنیا آمد.

سال 1374 برای اولین بار کودکی به روش ICSI متولد شد.

سال 1375 اولین نوزاد در نتیجه میکرواینجکشن و اسپرم های اپیدیدیم متولد شد.

سال 1376 پس از انجام روش azh اولین نوزاد حاصل از این روش به دنیا آمد. برای اولین بار در ایران بارداری از طریق جنین فریز شده، صورت گرفت.

رایج ترین روش های درمان ناباروری


آی وی اف (IVF)

روند IVF به این صورت است که تخمک و اسپرم زوجین در خارج از بدن و در محیط آزمایشگاه با یکدیگر لقاح می یابند و سپس جنین به رحم مادر منتقل می شود.

بهترین مراکز درمان ناباروری در ایران

آی یو آی (IUI)

در این روش اسپرم قوی از مرد گرفته می شود و مستقیما وارد رحم زن می شود. آی یو آی معمولا در صورتی که اسپرم اهدایی باشد، ناباروری از سوی مرد باشد و … به کار گرفته می شود.

میکرواینجکشن (ICSI)

نوعی روش لقاح آزمایشگاهی است که در آن اسپرم در محیط آزمایشگاه به تخمک تزریق می شود و سپس تخمک بارور شده به رحم زن منتقل می شود.

انتقال جنین به لوله های رحمی (ZIFT)

روشی بسیار مشابه بارداری طبیعی است. در طی آن تخمک ها با روش آی وی اف تحریک می شوند . در محیط آزمایشگاه با اسپرم ها لقاح می یایند. در نهایت توسط روش لاپاراسکوپی وارد لوله های فالوپ شده و سپس به صورت خودکار به درون رحم راه می یابند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *