مدیکال توریسم در ایران

مدیکال توریسم در ایران

مدیکال توریسم به معنای گردشگری سلامت می باشد . مدیکال توریسم به زبان ساده یعنی سفر به نقاط مختلف جهان به منظور گردشگری و تفریح و دریافت خدمات پزشکی بهتر و ارزان تر نسبت به کشور خود . برخی کشور ها هستند که از جاذبه گردشگری خوبی برخوردار اند و سطح علم پزشکی در آن کشور بالا است.

تاریخچه مدیکال توریسم

مدیکال توریسم

تاریخچهٔ گردشگری سلامت  به هزاران سال قبل و به یونان قدیم باز می‌گردد، زمانی که مسافران  از نقاط گوناگون با گذر از دریای مدیترانه خود را به منطقه‌ای در خلیج «سرونیک» به نام «اپیدوریا» می‌رساندند. باورها بر این بود که خدای شفابخش یونانی‌ها، اسقلپیوس، در آنجا قرار دارد. بیماران با روزه گرفتن و نیایش به دنبال شفاء بیماری‌های خود بودند. در حال حاضر اپیدوریا قدیمی‌ترین خاستگاه گردشگری پزشکی در جهان شناخته می‌شود.

تاریخ گردشگری سلامت به قرن‌ها پیش برمی‌گردد. خیلی قبل از آن‌که مردم برای عمل قلب، جراحی‌های پلاستیک یا زیباسازی دندان‌ها طی تنها چند ساعت به سراسر دنیا سفر کنند تا بهترین خدمات پزشکی را دریافت نمایند. می‌توان گفت سفر درمانی قدمتی به اندازه عمر علم پزشکی دارد.

این نوع سفر از اوایل ۱۹۹۰ به دلایل مختلفی همچون جهانی شدن و آزاد سازی تجارت، تغییرهای نرخ ارز در اقتصاد، در نتیجه محبوبیت کشورهای آسیایی از این حیث و بحران‌های اقتصادی در منطقه کشورهای آسیایی (که سبب شد بیشتر به این صنعت توجه شود) رایج شد.

رکن های اصلی در گردشگری سلامت

گردشگری سلامت در ایران

برای گردشگرانی که برای دریافت خدمات پزشکی وارد کشوری می شوند چند فاکتور و معیار مهم وجود دارد که می تواند نظر گردشگران را در خصوص

آن کشور تغییر دهد .

1- بیمارستان : برای گردشگرانی که به کشور دیگری  سفر می کنند برایشان خیلی مهم است که در کدام بیمارستان ویزیت می شوند و تحت نظر کدام دکتر تحت عمل جراحی قرار می گیرد .

2- هتل: به دلیل اینکه معمولا در رسانه های خارجی در مورد امنیت برخی کشور ها نظر منفی وجود دارد ، برای گردشگران هتلی که در آن اقامت دارند خیلی مهم است و حتی حاضر هستند مبلغ بیشتری پرداخت کنند تا در بهترین هتل اقامت داشته باشد .

3- جراح: اینکه تحت نظر کدام دکتر تحت عمل جراحی قرار بگیرند خیلی مهم است و معمولا مرد ساکن خود کشور هم تقاضا دارند که با بهترین جراح ان کشور وارد اتاق عمل بشوند .

4- قیمت : بعد از موارد بالا موردی که کشور را برای مقصد یک گردشگر انتخاب می کند ( قیمت ) است که کدام کشور برای گردشگر مقرون به صرفه تر است

کشور های موفق در زمینه مدیکال توریسم

در حال حاضر کار گردشگری سلامت ، در برخی کشور ها  رونق خوبی دارد مانند ترکیه که جاذبه هایی مانند شهر آنتالیا را دارد و از پزشکان خوبی هم برخوردار است و نسبت به کشور هایی مانند آلمان و استرالیا و . . . قیمت خدمات پزشکی مناسب تری دارد . به همین دلیل گردشگرها  به ترکیه سفر می کنند تا از خدمات پزشکی بهتری بهره مند شوند و از جاذبه های آن کشور استفاده کنند .

مدیکال توریسم در برخی کشور ها رونق بسیار خوبی دارد این کشور ها عبارتند از : ترکیه – ایران – هند – تایلند – ونزوئلا                                                   از این 5 کشور ، کشور های تایلند و ونزوئلا به دلیل جاذبه های گردشگی و طبیعتی که دارند بیشتر گردشگر جذب می کنند ولی کشور های ایران ، ترکیه و هند با اینکه جاذبه گردشگری خوبی دارند ولی بیشتر به دلیل مناسب بودن قیمت خدمات پزشکی توریست ها را جذب می کنند . در حال حاضر ایران بهترین مقصد برای مدیکال توریسم می باشد زیرا با توجه به شرایط دلار ، بیشترین بازدهی را برای گردشگر  دارد .

مدیکال توریسم در ایران

برخی از شهر های ایران در زمینه مدیکال توریسم در جهان و بخصوص در کشور های حاشیه خلیج فارس معروف و شناخته شده هستند . این شهر ها عبارتند از تهران که پایتخت ایران است و بهترین خدمات پزشکی ،بهترین و مجهز ترین بیمارستان ها ،حرفه ای ترین و مطمئن ترین جراح ها در انجا قرار دارد ، و از طرفی هتل اسپیناس و هتل استقلال معروف ترین و مجهز ترین هتل های تهران می باشد . برخی از کشور ها در خصوص امنیت ایران نظر منفی دارند و  اطمینان خاطر ندارند . به همین دلیل ، این که یک گردشگری که به ایران سفر می کند در کدام هتل اقامت داشته باشد و در کدام بیمارستان و تحت نظر چه جراحی عمل جراحی خود را انجام بدهد برایش خیلی مهم است .

شهر های ایران در مدیکال توریسم

برای گردشگرانی که از اورپا به ایران سفر می کنند بهترین شهر برای آنها همان تهران می باشد اما گردشگرانی که از کشور های عربی به ایران سفر می کنند بیشتر به شهر مشهد سفر می کنند که هم زمان با انجام کار پزشکی مورد نظرشان ، به زیارت امام رضا هم رفته باشند . برای کشور های عربی مسلمان ، در ایران شهر مشهد اولین انتخاب آنها خواهد بود اما برای گردشگرانی که از  کشوری مانند عمان به ایران سفر می کنند شهر شیراز اولین انتخاب آنها خواهد بود  زیرا از عمان به شیراز پرواز مسقیم وجود دارد علاوه بر آن مردم عمان شهر شیراز را به دلایل جاذبه های گردشگی و اینکه شیراز مهد پزشکی ایران است  خیلی دوست دارند . شهر شیراز از نظر خدمات پزشکی ، بیمارستان و کیلینیک های درمانی بسیار مجهز می باشد و بسیاری از تجهیزات پزشکی مورد نیاز کشور در شیراز تولید می شود ، به این دلایل شیراز مهد پزشکی ایران نامیده می شود .

خدماتی که در مدیکال توریسم بسیار محبوب هستند

جراحی پلاستیک در ایران

جراحی های پلاستیک

جراحی های پلاستیک از پر طرفدار ترین جراحی ها و خدمات پزشکی است که مردم از سراسر دنیا تمایل دارند که بابت آن به ایران سفر کنند . ایران یکی از کشور هایی است که  جراحی پلاستیک در بین مردمش جا افتاده است و خیلی مورد استفاده قرار می گیرد ، جراحان پلاستیک ایران از حرفه ای ترین جراحان دنیا هستند که از اکادمی بین الملل آمریکا هم دارای مدرک معتبر هستند و دراتحادیه جراحان  آمریکا هم عضو هستند و مطابق استاندارد جهانی حرفه ای هستند . ایران در زمینه جراحی پلاستیک در دنیا جزو رتبه های اول می باشد و خیلی شناخته شده است ، به همین دلیل مثلا کشور هند یا ترکیه در زمینه جراحی پلاستیک با ایران زیاد نمی توانند رقابت کنند .

جراحی زیبایی بینی در ایران

جراحی زیبایی بینی در ایران

جراحی زیبایی بینی در ایران که خارجی با نام Rhinoplasty in Iran آن را می شناسند از مهم ترین خدمات پزشکی زیبایی است که در ایران ارائه می شود و در سراسر دنیا بیش ترین طرفدار را دارد . در ایران به دلیل اینکه جراحان ، تعداد زیادی عمل زیبایی بینی انجام می دهند ،  تجربه ای کافی کسب کرده اند و خیلی حرفه ای هستند به همین دلیل  بخش خیلی زیادی از گردشگرانی که به ایران می آیند فقط به دلیل جراحی بینی است .

سایتی که به آن لینک دادیم، IranHealthAgency یکی از ارائه کنندگان خدمات مدیکال توریسم در ایران است که می توانید جزئیات جالبی را در آن سایت بیابید که به مشتریان ارائه می شود.

IRANHEALTHAGENCY یا ARIAMEDTOUR که قدیمی های کار مدیکال توریسم تو ایران هستند، تمرکز اصلی شون رو روی جراحی زیبایی گذاشتند و بیشترین سود از ارائه تمام خدمات زیبایی تو ایران رو از این خدمات دریافت می کنن.

تجربه بالای جراحان ایرانی در زمینه جراحی های پلاستیک ایران را به یکی از قدرتمند ترین کشور ها در این زمینه تبدیل کرده است. به همین دلیل و شرایط دلار و اقتصادی که در ایران موجود است ، برای گردشگران خارجی ، سفر به ایران خیلی خیلی مقرون به صرفه و اقتصادی است . معمولا گردگرانی که به ایران برای جراحی پلاستیک سفر می کنند تصمیم می گیرند که از نو بدن خود را بسازند و یک پک کامل جراحی های پلاستیک را انجام بدهند .

پکیج جراحی پلاستیک

جراحی زیبایی بینی

عمل لیفت سینه

لیفت باسن

لیپوماتیک ( پیکرتراشی)

کاشت سینه و باسن

در مدیکال توریسم به غیر از جراحی های بالا جراحی های دیگر هم وجود دارد که خیلی هم پر طرفدار است . این جراحی ها شامل انواع کاشت ها می شود مانند کاشت مو ، کاشت ابرو و کاشت ریش .

نوع دوم جراحی ها مربوط به دندان ها می باشد مانند کامپوزیت دندان و کار های زیبایی که بر روی دندان انجام می شود . بر فرض مثال اگر اقایی بخواهد دندان های خود را کامپوزیت بکند ممکن است در ایران چیزی حدود ده میلیون تومان هزینه کند ، ولی اگر همان اقا بخواهد این کامپوزیت را در کشور ایتالیا انجام بدهد ، باید به پول ایران مبلغی نزدیک شصت میلیون تومان هزینه بکند و این احتلاف خیلی زیاد دلیلی است که ایران را برای خدمات پزشکی انتخاب می کنند . کامپوزیت دندان  هم در این سال ها تقاضای زیادی داشته و کم کم  مانند جراحی بینی به بیشترین عمل جراحی های زیبایی در ایران تبدیل خواهد شد .

ایمپلنت دندان برخلاف کامپوزیت یک جراحی پزشکی محسوب می شود نه زیبایی . ایمپلنت دندان هم از خدمات خیلی پر طرفدار پزشکی ایران است . به علاوه موارد بالا که ذکر شد یک مورد عمل جراحی دیگر هم خیلی طرفدار دارد ان هم عمل لیزر و آب مروارید چشم است .

البته قابل ذکر است که سازمان‌های بین‌المللی همچون مؤسسه غیرانتفاعی MTI یا JCI در تلاش برای نظارت و آموزش مراکز درمانی جهت افزایش کیفیت و ایمنی خدمات پزشکی در کشورهای مختلف دنیا هستند. در این راه و برای تشویق مراکز درمانی به رعایت نکات لازم، این سازمان‌ها اقدام به ارائه گواهینامه‌های استاندارد کرده‌اند و مراکزی که موفق به کسب این گواهی نامه‌ها شوند، در عرصه جهانی به عنوان مرکزی موفق و استاندارد شناخته شده خواهند بود.

شغل مدیکال توریسم در ایران

شغل مدیکال توریسم و درآمد آن

اخیرا این شغل خیلی طرفدار پیدا کرده و مردم خیلی دوست دارند که وارد این کسب و کار بشوند که مشتری مدیکال توریسم بگیرند . کار این افراد اینگونه است که مشتری را جذب کرده و به ایران می آورند که کار های پزشکی مورد نظرش را انجام بدهد و به کشورش باز گردد و درصدی هم به آنها برسد .

شرح کامل کار به این گونه است که یکی از راه های فعالیت در این زمینه تشکیل سایت و سئو کردن آن با کلمات مهم به زبان اینگلیسی است .            برای تبلیغ کار می توان از سایت ها کمک گرفت . بعد از تشکیل سایت نوبت به سئو کردن آن با کلماتی مانند   reynolds plastic in iran  و                lipomatic in iran  و  dental implant in iran  یا  hair transplant in iran  است.

این جراحی ها جراحی های پر طرفدار است که باید در سایت روی آنها کار شود . بعد از این مراحل کم کم پیام ها از طریق ایمیل و یا واتس اپ برای شما ارسال می شود که مشتاق هستند با شما کار کنند . بعد از آن کار های ویزای گردشگر انجام می شود تا شخص مورد نظر وارد ایران  شود . شرکت مورد نظر از قبل برای فردی که قصد سفر کردن به ایران را ، برای دریافت خدمات پزشکی را دارد ، یک نفر را مسئول و مراقب آن شخص انتخاب می کند که کار هایش را انجام بدهد.

این کار ها شامل  سوار کردن شخص از فرودگاه ، رزرو کردن و  بردن به محل هتل ، بردن به بیمارستان برای ویزیت شدن ، برگرداندن به هتل ،  هماهنگی های لازم برای جراحی مورد نظر ، اگر قصد گردش را داشته باشد شخص را در شهر بگرداند ، خریدهای مورد نظر آن را انجام بدهد ، روز عمل فرد را به بیمارستان برده و بعد از عمل آن را به هتل بر می گرداند ، خرید دارو هایی که دکتر تجویز کرده ، این کار ها از بدر ورود مسافر به ایران تا لحظه وارد شدن آن به فرودگاه برای برگشتن ادامه دارد.

هنگامی که برای همکاری با شما پیام داده می شود شما حدودی از هزینه ها را به دلار به ایشان اعلام می کنید بر فرض مثال برای عمل زیبایی بینی در تهران و اقامت هفت روزی در هتل + رفت و آمد ، خوراک و گردش در تهران مبلغی حدود دو هزار دلار یاید پرداخت کند . از این دو هزار دلار مبلغ یک هزار و پانصد دلار آن بابت کار های شخص خرج می شود و چیزی حدود پانصد دلار می ماند که آن سود خالص شما می باشد که با دلار بیست هزار تومانی هم حساب کنیم چیزی حدود ده میلیون تومان برای شما از یک گردشگر می ماند که ممکن است این گردشگر ها تعداد بیشتری باشند و پول بیشتری برای شما بماند .

یک شرکتی که می خواهد در زمینه مدیکال توریسم فعالیت داشته باشد از این مراقب ها زیاد دارد و سعی می کند که از این نوع مشتری ها هم حداقل روزانه دو یا سه نفر داشته باشد که صود دهی عالی داشته باشد . البته این مبالغی که این جا ذکر شد صرفا برای مثال بوده که عمل بینی داشته شاید از این عدد بیشتر بیا کمتر برای شما بماند . حال اگر فرد بخواهد یک پک کامل جراحی های پلاستیک را انجام بدهد ممکن است از یک نفر 50 تا 60 میلیون تومان صود بماند و ممکن است گردشگر ها دو یا سه نفری برای دریافت خدامت پزشکی به ایران سفر کنند که در آن صورت مبلغ قابل توجهی برای شما    می ماند .

این هم راهنمایی برای افرادی که دوست دارند در این زمینه فعالیت کرده و کسب درامد داشته باشند .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *