ماساژ بینی بعد از عمل

ماساژ بینی بعد از عمل را چطور انجام دهیم؟

شاید این سوال برای شما نیز پیش آمده باشد که ماساژ بینی بعد از عمل برای چیست؟ این ماساژ چگونه انجام می‌شود؟ چرا باید بعد از جراحی بینی را ماساژ دارد؟ آیا ماساژ بینی بعد از جراحی درد دارد؟ چگونه با ماساژ، تورم و کبودی ناشی از جراحی رینوپلاستی را کاهش دهیم؟

در این مقاله قصد داریم به طور کامل به این سوالات پاسخ داده و در رابطه با آموزش ماساژ بینی بعد از عمل بینی صحبت کنیم.

ماساژ بینی بعد از جراحی برای چیست؟

یکی از مراقبت‌های ضروری برای فرم گیری بهتر بینی بعد از عمل، ماساژ است. همانطور که می‌دانید افراد بعد از جراحی بینی با علائمی همچون تورم و کبودی مواجه می‌شوند که این مسئله موجب آزار آنها شده و همواره به دنبال روشی برای کاهش این نشانه‌ها هستند.

یکی از راهکارهایی که برای از بین رفتن تورم و یا کبودی بعد از جراحی پیشنهاد می‌شود، ماساژ اصولی بینی است.

در صورتی که ماساژ طبق اصول انجام شود می‌تواند میزان مایع بینابینی اطراف بینی را که موجب تورم شده است را کاهش داده و در نهایت طول دوران نقاهت را تا حد قابل توجهی کم کند. اما این تنها یکی از فواید ماساژ بینی بعد از عمل است.

برخی مواقع ممکن است پزشک از روی اشتباه و یا به درخواست بیمار، طی جراحی، بینی را به میزان زیادی کوچک کند و این مسئله موجب انسداد راه تنفسی در افراد شود.

در این مواقع به بیماران پیشنهاد می‌شود برای رفع نقوص پیش آمده به سراغ جراحی ترمیمی بروند؛ اما برای انجام این جراحی لازم است پوست بعد از عمل نخستین، همچنان منعطف باشد. ماساژ بعد از جراحی بینی به منعطف شدن پوست بینی و انجام راحت‌تر و نتیجه بهتر عمل ترمیمی کمک خواهد کرد.

البته این موارد جزو احتمالات بوده و شما برای پیشگیری از جراح ترمیمی، می‌توانید برای عمل رینوپلاستی به بهترین جراح بینی در تهران مراجعه کنید.

آیا ماساژ بینی بعد از عمل لازم است؟

آیا ماساژ بینی بعد از عمل لازم است؟

در جواب این سوال صراحتا باید گفت بله، انجام ماساژ بینی پس از جراحی ضروری است؛ اما دلیل این ضرورت چیست؟ طی عمل جراحی برای کوچک و یا تغییر شکل بینی، استخوان بینی شکسته شده و محل قرارگیری غضروف‌های بینی تغییر خواهد کرد. این مسائل موجب بروز کبودی، خونمردگی، تورم و جمع شدن مایع بینابینی در اطراف بینی می‌شود.

برای جوش خوردن بینی و سفت شدن غضروف‌ها بر سر جای خود، حدود 10 روز زمان نیاز است و طی این مدت میزان تورم به اوج خود رسیده و بعد از 10 روز این علائم به مرور کاهش پیدا خواهند کرد. کاهش مایع بینابینی مستلزم انجام ماساژ است.

ماساژ بینی پس از جراحی رینوپلاستی کمک می‌کند این ماده به نواحی اطراف منتقل شده و میزان آن کاهش پیدا کند. از سوی دیگر مالش میزان کبودی را کاهش داده و از خونمردگی اطراف بینی جلوگیری می‌کند.

زمان ماساژ بینی بعد از عمل

زمان ماساژ با دستور پزشک مشخص می‌شود و نحوه انجام آن نیز با تکنیک‌هایی که پزشک معرفی می‌کند انجام خواهد شد. اما به طور کلی، بهترین زمان برای شروع ماساژ بینی بعد از جراحی، حدود دو هفته بعد از عمل است. ماساژ با توجه وضعیت شما می‌تواند بین 2 تا 8 بار به صورت روزانه و هر بار به میزان 2 تا 5 دقیقه باشد. دقت داشته باشید که طی انجام ماساژ، باید نکات زیر را مورد توجه قرار دهید.

  1. در چند هفته اول شروع ماساژ، به هیچ عنوان به بینی فشار وارد نکنید؛ مگر آنکه پزشک از شما خواسته باشد.
  2. اگر هنگام ماساژ با درد و یا ناراحتی رو به رو می‌شوید، لازم است حتما این مسئله را با پزشک در میان بگذارید.
  3. برای ماساژ بینی پس از عمل، در مقابل آینه این کار را انجام دهید.
  4. دقت داشته باشید که به هیچ عنوان در ماساژ بینی به صورت تهاجمی عمل نکنید؛ چراکه این کار موجب آسیب به نواحی بهبود یافته بینی شده و یا تغییر در استخوان و گرافت‌های نوک بینی را در پی خواهد داشت. اگر در طریقه درست ماساژ بینی بعد از عمل شک دارید می‌توانید با کارشناسان مجموعه دکتر گویا در این باره مشورت کنید.

ماساژ بینی بعد از عمل چگونه است؟

ماساژ بینی بعد از جراحی چگونه است؟

همانطور که در مقاله “ماساژ بینی بعد از عمل نی نی سایتنیز گفته شده، همواره توصیه می‌شود ماساژ بینی برای نخستین بار توسط خود پزشک انجام شود تا شما بتوانید با نحوه ماساژ و میزان فشار وارده به بینی آشنا شوید.

از این رو به هیچ عنوان انجام خودسرانه ماساژ و بدون مشورت با پزشک، پیشنهاد نمی‌شود. هنگامی گه شما برای مالش بینی بعد از عمل، به جراح مراجعه می‌کنید، پزشک با توجه به وضعیت بینی، گوشتی و یا استخوانی بودن آن و سایر معیارها، از تکنیک‌های ماساژ به خصوصی استفاده می‌کند.

همانطور که در فیلم اموزش ماساژ بینی بعد از عمل نیز مشخص است، برای ماساژ عادی و اصولی بینی لازم است جلوی آینه قرار گرفته و سپس با استفاده از دو انگشت شست خود بر روی نواحی بالایی بینی و به مدت 1 دقیقه فشار ملایمی وارد کنید؛ اما فشار شما نیابد موجب احساس درد شدید در ناحیه بینی شود.

دقت داشته باشید که فشار باید به لبه پایینی استخوان وارد شود؛ اما نباید طی مالش بینی را به سمت چپ یا راست هدایت کنید و لازم است برای وارد کردن فشار یکسان به هر دو طرف بینی، هر دو دست خود را بکار بگیرید.

انواع ماساژ بینی بعد از عمل

از آنجایی که بینی از سه بخش تشکیل شده، ما نیز از سه نوع ماساژ برای مالش تمامی نقاط بینی استفاده می‌کنیم که تکنیک‌های استفاده شده در این سه روش بستگی به نوع جراحی، میزان تورم، کبودی و تشخیص پزشک دارد:

ماساژ قسمت استخوانی بینی

طی عمل جراحی، اصلی‌ترین فشار بر روی استخوان بینی وارد می‌شود. قسمت بالایی بینی، بخش استخوانی بینی نامیده می‌شود که می‌تواند استخوان فک بالا را به بخش بالایی بینی متصل کند.

برای ماساژ این ناحیه باید نخست انگشتان شست خود را در دو طرف بخش استخوانی بینی قرار داده و به آرامی انگشتان را به سمت گونه‌ها هدایت کنید. در صورتی که بخشی از این نواحی التهاب بیشتری دارد، آن قسمت‌ها را بیشتر ماساژ دهید.

ماساژ پشت بینی

از فاصله میان استخوان بینی تا ناحیه بالایی نوک بینی را پشت بینی می‌گویند. برای ماساژ پل بینی بعد از عمل، لازم است با استفاده از یک انگشت، بینی را از نوک بینی تا بخش استخوانی به سمت بالای بکشید. دقت داشته باشید که نواحی دارای برآمدگی باید فشار بیشتری را متحمل شوند.

ماساژ نوک بینی

از آنجایی که غضروف نوک بینی بسیار حساس بوده و آسیب پذیر است، ماساژ نوک بینی بعد از عمل حتما باید توسط پزشک به شما آموزش داده شود؛ چراکه در بینی‌های گوشتی از تکنیک‌های متفاوتی استفاده می‌شود.

برای مالش پره‌ها و نوک بینی لازم است دو انگشت خود را در نوک بینی نگه داشته و به آرامی به سمت پره‌ها ماساژ دهید. این نوع ماساژ، تورم بینی را کاهش داده و موجب سازگار شدن غضروف و پوست با یکدیگر می‌شود.

درمان کجی بینی با ماساژ

کجی بینی می‌تواند به دلایلی همچون اشتباه پزشک و یا عدم رعایت درست مراقبت‌های ضروری باشد. اگر کج بودن بینی محدود باشد ممکن است بتوان با ماساژ آن را برطرف کرد؛ اما متاسفانه در صورتی که کجی بینی شدید باشد لازم است برای رفع آن با پزشک مشورت کرده و در صورت نیاز جراحی ترمیمی انجام شود.

ماساژ بینی بعد از عمل جراحی درد داره؟

به طور معمول احساس کمی درد در هنگام ماساژ عادی است؛ اما شما نباید هنگام مالش بینی پس از عمل جراحی، درد و یا ناراحتی شدیدی را احساس کنید. در این صورت پیشنهاد می‌شود این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

طریقه ماساژ قوز بینی بعد از عمل

در مرحله نخست ماساژ قوز بینی بعد از جراحی باید توسط پزشک انجام شده و طریقه انجام آن به صورت حضوری به شما آموزش داده شود. در صورت توصیه پزشک شما می‌توانید برای ماساژ این نواحی، با انگشت اشاره یک طرف بینی را بگیرید و حال فشار کمی به بینی به سمت ناحیه متورم شده وارد کنید.

آیا ماساژ بینی بعد از عمل باعث کوچک شدن بینی میشود؟

به این سوال به طور قطع نمی‌توان پاسخ مثبت یا منفی داد. از آنجایی که بعد از جراحی، بینی و نواحی اطراف دچار تورم می‌شوند، افراد با انجام ماساژ و فروکش کردن تورم، گمان می‌کنند بینی کوچک شده؛ در حالی که تنها تورم آن کاهش پیدا کرده است.

نحوه ماساژ بینی گوشتی بعد از عمل

برای کاهش التهاب نوک بینی گوشتی بعد از عمل و ثابت شدن سریع‌تر غضروف‌های بینی، لازم است نخست با دو انگشت نوک بینی را گرفته و به آرامی به سمت پایین و به طرف پره‌های بینی حرکت دهید. دقت داشته باشید که ماساژ بینی‌های گوشتی باید توسط جراح شما و یا متخصص گوش، حلق و بینی انجام شود.

ماساژ بینی بعد از جراحی بینی خطرناک است؟

در صورتی که ماساژ بینی بعد از عمل به صورت اصولی و درست انجام شود لازم نیست نگران باشید و هیچ خطری شما و یا نتیجه جراحی را به خطر نخواهد انداخت؛ اما در صورتی که ماساژ به درستی انجام نشود، ممکن است عوارض و خطراتی همچون به وجود آمدن ناهمواری بر روی بینی را به دنبال داشته باشد.

سخن آخر

در صورتی که می‌خواهید نتیجه مناسبی از عمل بینی دریافت کنید لازم است مراقبت‌های ضروری همچون ماساژ بینی بعد از عمل را به درستی و طبق توصیه پزشک انجام دهید. امیدواریم این مطالب برایتان مفید واقع شده و نتوانسته باشند به ابهامات ذهنی شما پاسخ دهند.

منبع: وبسایت پذیرش 24

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *