لیپوماتیک

عمل لیپوماتیک

عمل لیپوماتیک

عمل لیپوماتیک + مزایا، معایب، هزینه ها

 • انواع عمل لیپوماتیک
 • توصیه های مهم قبل از انجام جراحی لیپوماتیک
 • مراقبت های پس از انجام عمل لیپوماتیک
 • لیپوماتیک بهتر است یا لیپوساکشن
 • مزایا  و معایب لیپوماتیک
 • مراحل انجام لیپوماتیک
 • قیمت و هزینه لیپوماتیک
 • لیپوماتیک برای کدام افراد ممنوع است؟  

عمل لیپوماتیک + مزایا، معایب، هزینه ها

لیپوماتیک یک عمل کوچیک، یک تغییر بزرگ تضمینی است.

اگر از چربی‌های اضافی خودتون خسته شدید، لیپوماتیک میتونه راه‌حل مناسبی باشد. با یک عمل چندساعته، فقط با چند هفته مراقبت، به‌راحتی میتونید به اندام ایده آل خود برسید.

جراحی لیپوماتیک (Lipomatic surgery) که به اسم پیکرتراشی نیز مرسوم است یک روش جراحی تجمیعی است برای از بین بردن چربی‌های زیاد در بدن استفاده می‌شود. در این روش جراحان پلاستیک و زیبایی چربی را از مناطق موردنظر با استفاده از لوله‌های بسیار ریز که کانولا نامیده می‌شود و ابزارهای خاصی که از طریق برش‌های کوچک وارد بدن می‌شوند و با ایجاد حرکت لرزشی چربی را جمع‌آوری و جدا می‌کنند و درون محفظه دستگاه جمع آوری می کنند. امکان استفاده از این چربی در نقاط دیگر بدن که احتیاج به بزرگ شدن دارند همچون سینه، باسن، گونه و … وجود دارد.

از مزایای آن  در مقایسه با روش‌های سنتی می‌توان گفت دقت بیشتری دارد، برش‌های کوچک‌تر در پوست ایجاد می‌شود و اثرات کم‌تری برجای می‌ماند درنتیجه زمان بهبودی بعد از جراحی کوتاه‌تر می‌شود. نتیجتاً احتمال عفونت و ترشحات پس از عمل جراحی بسیار کاهش پیدا می‌کند. این جراحی برای کاهش وزن کلی بدن مناسب نیست و برای تغییر فرم و سایز یک ناحیه خاص استفاده می‌شود. با توجه به این‌که عمل سنگینی نیست، امکان انجام عمل با دیگر روش‌های جراحی نیز وجود دارد.

عمل لیپوماتیک

انواع لیپوماتیک

 • لیپوماتیک شکم
 • لیپوماتیک ران
 • لیپوماتیک بازو
 • لیپوماتیک ساق پا
 • لیپوماتیک گردن
 • لیپوماتیک غبغب
 • مدت زمان عمل لیپوماتیک

عمل لیپوماتیک انتخاب عالی برای از بین بردن چربی‌ها در کم‌تر از4ساعت است. عمل لیپوماتیک معمولاً برای ناحیه شکم، پهلوها و کمر، باسن و ران، بازوها، گردن و غبغب انجام می‌شود، سینه، پشت، زیر بغل، ران و همچنین صورت مناطقی هستند که در صورت وجود چربی اضافی امکان انجام عمل وجود دارد. عوامل ذکرشده می‌تواند مدت‌زمان جراحی را مشخص کند.

 1. ناحیه عمل شده: بخشی از بدن که نیاز به لیپوماتیک دارد، بر تعداد و اندازه‌ی برش مناطقی که باید درمان شوند، تأثیر می‌گذارد.
 2. حجم چربی: مقدار چربی موجود در ناحیه‌های هدف برنوع و مدت زمان عمل تأثیرگذار است.
 3. تکنیک لیپوماتیک: روش و تکنیک استفاده‌شده در عمل لیپوماتیک نیز می‌تواند زمان عمل را تحت تأثیر قرار دهد. ازجمله روش‌های استفاده‌شده می‌توان لیپوماتیک سنتی، لیپوماتیک اولتراسونیک، لیپوماتیک لیزری و لیپوماتیک ویبراسیونی را نام برد.
 4. پاسخ بدن به جراحی: همه افراد به‌طور یکسان به جراحی لیپوماتیک واکنش نمی‌نمایند. پاسخ بدن هر فرد به عمل جراحی ممکن است متفاوت باشد و زمان بهبودی و روند بهبودی را تحت تأثیر قرار دهد.

مدت‌زمان جراحی لیپوماتیک معمولاً بین 1 تا 4 ساعت متغیر است. اما برای اطلاعات دقیق‌تر و مشخص شدن مدت‌زمان دقیق، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و با بررسی وضعیت شما و نیازهای شما می‌تواند مدت‌زمان مورد انتظار را برای جراحی لیپوماتیک مشخص می‌شود.

 

توصیه های مهم قبل از انجام جراحی لیپوماتیک

انجام عمل لیپوماتیک شکم امروزه خیلی محبوب شده است. به راحتی می توانید شکم تان را به اندازه مچتان لاغر کنید. بهتر است پس از انجام عمل برای رسیدن به اندام ایدئال تغییری در رژیم غذایی به وجود آید تا نتایج جراحی را به حداکثر برساند. اکثر متخصصین تغذیه اصول زیر پیشنهاد می‌دهند:

 

عمل لیپوماتیک

 1. تغذیه مناسب و متعادل: با مصرف مواد غذایی سالم مثل میوه‌جات، سبزی‌ها، غلات کامل، پروتئین‌های سال مانند ماهی، مرغ، تخم‌مرغ و محصولات لبنی و… می‌تواند فرآیند بهبودی را تسریع بخشد.
 2. کاهش مصرف چربی‌ها و شکر: با محدود کردن مصرف چربی‌ها، شیرینی‌ها، نوشیدنی‌های گازدار، غذاهای فست فود … می‌توانید وزن خود را کنترل کنید.
 3. مصرف مقدار کافی آب: نوشیدن مقدار کافی آب برای حفظ رطوبت و ترمیم بافت بدن بسیار مهم است. مصرف روزانه حدود 8-10 لیوان توصیه می‌شود.
 4. توجه به حجم و وعده‌های غذایی: تقسیم وعده‌های غذایی به وعده‌های کوچک‌تر و مکرر و کنترل حجم غذا می‌تواند به مداومت در کاهش وزن کمک کند.

مراقبت های پس از انجام عمل لیپوماتیک

بهبودی کامل پس از جراحی لیپوماتیک بستگی به عواملی مثل میزان برش و محل انجام جراحی، واکنش بدن به جراحی، سلامت کلی بیمار و نوع مراقبت‌هایی که بیمار بعد از جراحی انجام می‌دهد، بستگی دارد. بااین‌وجود بهتر است مطابق برنامه پزشک به فعالیت‌های خود ادامه دهید.

طبق نظر اکثر متخصصان بیمار هفته‌ی اول باید از گن‌های مخصوص استفاده کند، درد و تورم نیز ممکن است وجود داشته باشد بنابراین فعالیت‌های روزمره باید محدود شود و استراحت کافی به بیمار توصیه می‌شود.

نکات پراهمیت بعد از انجام عمل لیپوماتیک

هفته دوم تا چهارم در این مدت، بیمار بهبودی قابل‌توجهی در میزان تورم و درد خواهد داشت و می‌تواند به‌تدریج فعالیت‌های روزمره خود را آغاز کند. بااین‌حال، فعالیت‌های سنگین و ورزش‌های شدید باید به‌تدریج و باراهنمایی پزشک آغاز شود.

ماه اول تا سوم: در این بازه بافت بدن رو به بهبودی می‌رود و  تورم کاهش پیدا می‌کند.  بیمار با تائید پزشک می‌تواند به‌طور کامل به فعالیت‌های روزمره و ورزش بازگردد.

6ماه به بعد: بیمار کاملاً به‌سلامت خود بازگشته است و نتیجه عمل جراحی کاملاً مشهود است.

لیپوماتیک بهتر است یا لیپوساکشن

لیپوماتیک یک روش آسان برای جایگزینی عمل سنگین لیپوساکشن است. لیپوماتیک و لیپوساکشن هر دو روش جراحی زیبایی هستند که برای کاهش چربی بدن استفاده می‌شوند، اما به روش‌های متفاوت اعمال می‌شوند و جراح بر اساس نیاز و حجم چربی ها یکی از این دو عمل را پیشنهاد می دهد

لیپوساکشن  (Liposuction)که به فرایند چربی کشی نیز مرسوم است یک فرایند جراحی سنگین تری به نسبت لیپوماتیک است. برش ها به نسبت لیپوماتیک بزرگ تر است. در آن چربی های بیشتری از بدن با استفاده از جراحی جدا می‌شود در نتیجه دوره نقاهت بیشتری دارد. در این روش پس از بی حسی یا بیهوشی یک سوراخ در ناحیه موردنظر ایجاد می‌شود و سپس یک لوله نازک به نام کانولا از طریق شیار وارد می‌شود. سپس چربی‌ها مکیده می‌شود. برخلاف لیپوماتیک که چربی‌های جمع شده در ناحیه دیگر قابل‌استفاده است، در لیپوساکشن به علت تخریب چربی‌ها قابل‌استفاده نیست. از عوارض این جراحی می توان به ناهمواری سطح پوست پس از عمل جراحی، تجمع مایعات زیر پوستی، بی حسی دائمی قسمت جراحی شده،عفونت، آمبولی چربی و … شود. تغییر شکل اندام و تغییر سایز در این روش مشهود تر است.

باید توجه داشت که هر دو روش مزایا و معایب خود را دارند و برای هر فرد ممکن است توصیه‌های متفاوتی وجود داشته باشد. قبل از تصمیم‌گیری در مورد هر یک از این روش‌ها، بهتر است با یک پزشک متخصص مشورت کنید تا بهترین روش برای شرایط خاص شمارا مشخص کنند.

عمل لیپوماتیک

مزایا  و معایب لیپوماتیک

    مزایا

 • کاهش سایز و چربی های بدن در مدت زمان کم و رسیدن به اندام ایده آل
 • نتیج طبیعی و رسیدن به ظاهر زیباتر و در تعادل با اندام های دیگر
 • مدت زمان نقاهت کوتاه تر به نسب عمل های سنگین تر لیپوساکشن و ابدو
 • خطر و عوارض کمتر نسبت به عمل های سنتی

    معایب

 • کبودی و تورم
 • درد
 • تهوع و استفراغ
 • نتیجه نامطلوب و نیاز به عمل مجدد

قیمت و هزینه لیپوماتیک

هزینه و قیمت عمل لیپوماتیک ممکن است بسته به عوامل مختلفی متغیر باشد، از جمله مکان و شهری که در آن انجام می‌شود، تجربه و مهارت جراح، تعداد مناطقی که نیاز به درمان دارند. چه میزان چربی که برداشته می شود و در صورت نیاز به اندام دیگر تزریق می شود. همچنین، هزینه‌های دیگری مانند هزینه اقامت در بیمارستان و امکانات بیمارستان نیز در نظر گرفته می‌شوند. باید در نظر داشته باشید که اکثر جراحی های زیبایی مورد تایید بیمه و بیمه های تکمیلی نیستند و هزینه ای پرداخت نمی شود.

لیپوماتیک مناسب چه کسانی نیست؟

.عمل لیپوماتیک قبل از بارداری توصیه نمی‌شود.

ممکن است تاثیرات منفی در بارداری و عملکرد بدن بعد از آن داشته باشد. همچنین، پس از عمل لیپوماتیک نیاز به زمانی برای بازیابی و بهبود بدن دارید و این ممکن است با فرآیند بارداری تداخل داشته باشد.

پس از بارداری و پایان دوران شیردهی انجام شود
لیپوماتیک بعد از زایمان ممکن است یک راه سریع برای رسیدن به اندام قبل از بارداری باشد.لیپوماتیک بعد از زایمان به شما کمک می‌کند تا چربی اضافی که به خصوص در مناطق مانند شکم، پهلوها و ران‌ها به وجود می‌آید، را کاهش دهید.

.لیپوماتیک برای افراد دیابتی توصیه نمی شود.

نمی‌تواند به عنوان یک راه حل مناسب برای کاهش چربی اضافی باشد. دیابت اثرات زیادی بر سیستم عصبی، عروق خونی و ایمنی بدن دارد. انجام عمل جراحی زیبایی ممکن است باعث افزایش خطر مشکلات متعدد برای افراد دیابتی شود. این مشکلات می‌توانند عبارت باشند از:

عدم بهبود زخم‌ها: دیابت می‌تواند فرآیند بهبود زخم‌ها را کند کند و باعث تشدید عفونت‌ها شود. جراحی لیپوماتیک ممکن است به دلیل برش‌ها و جراحی منجر به ایجاد زخم و لخته شدن عوارض منفی شود.

تأثیر بر سطح قند خون: عمل جراحی لیپوماتیک ممکن است باعث افزایش سطح قند خون شود. این مشکل می‌تواند در کنترل دیابت و مدیریت آن تأثیر منفی داشته باشد.

خطر عفونت: افراد دیابتی در معرض خطر بالای عفونت‌ها قرار دارند. جراحی لیپوماتیک ممکن است خطر عفونت بیشتری برای این افراد ایجاد کند

انجام عمل زیبایی لیپوماتیک برای برخی از افراد ممنوع است: 

 1. افرادی که مشکلات پزشکی جدی دارند مانند بیماری قلبی، عروقی، دیابت نوع ۲ و سایر بیماری‌های مزمن.
 2. . افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند یا در حال مصرف داروهایی هستند که ممکن است با لیپوماتیک تداخل داشته باشند
 3. .3. زنان باردار یا شیرده.
 4. . افرادی که دارای عفونت در منطقه مورد نظر برای لیپوماتیک هستند
 5. . افرادی که با رقت خون بالا و سابقتقدانه خونریزی

مراحل انجام لیپوماتیک

 1. مشاوره با پزشک
 2. بررسی قبل از عمل: آزمایش خون و انجام تصویربرداری و …
 3. عمل جراحی: به صورت سرپایی یا بستری
 4. نقاهت: این دوران ممکن است با محدودیت های فعالیتی یا تغذیه ای همراه باشد.
 5. مراجاعات بعد از عمل

به طور کلی عمل لیپوماتیک، عمل زیبایی است و امروزه با توجه به مزایا و معایب خود طرفداران و منتقدان خاص خود را دارد، بهتر است با یک جراح صحبت نموده و بهترین مسیر را برای رسیدن به اندام ایده آل خود انتخاب کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *