جراحی لازک چشم

عمل لازک چشم چیست؟

چرا این مطلب در خصوص عمل لازک چشم ارزش مطالعه و خواندن را  دارد؟

 • عمل لازک چشم واشاره کلی به نحوه انجام آن به همراه تاریخچه
 • اشاره به بایدها و نبایدهای بسیار مهم و کاربردی که تاثیر مستقیم در نتیجه گیری هرچه بهتر فرد دارد
 • پاسخ و بررسی سوالات و پرسش های مهم و پر تکرار
 • بررسی مزایا و محاسن جراحی لازک نسبت به عمل لیزیک
 • معرفی بهترین و با تجربه ترین چشم پزشکان ایرانی
 • توضیحاتی بر اساس پایه علمی و به صورت سریح،ساده و روان به دور از حاشیه چینی و گزافه گویی

عمل لازک چشم

 

عمل لازک چشم 

عمل لازک چشم ازجراحی های نوین محسوب میشود. درگذشته چشم پزشکان برای رفع عیوب انکساری چشمی (دوربینی، نزدیک بینی، استیگماتیسم) از عمل لیزیک چشم و PRK بهره میبردند.

درسال 1999 روشی توسط چشم پزشکان آمریکایی به اسم عمل لازک چشم ابداع شد که ترکیبی از دو جراحی لیزیک و   PRKبوده، و از آن پس جراحی لازک چشم به دلیل مزیت فراوانی که نسبت به روش های پیشین داشت به سرعت جهانی شد.

در این عمل LASEK پوسته سطحی قرنیه برداشته و سطح قرنیه تراشیده میشود،لایه تراشیده شده بروی قرنیه بعداز مدتی ترمیم میشود و بینایی به حالت طبیعی خود برمیگردد

 

مزایای عمل لازک چشمی نسبت به جراحی لیزیک

عمل لازک جزء بی خطرترین جراحی های اخیر بوده و درصد رضایتمندی بالای داشته است

امروزه به علت گسترش ابزارهای دیجیتال مانند:گوشی های هوشمند، تلویزیون و نمایشگرهای مختلف افراد زیادی در سرتا سر جهان درگیر مشکلات انکساری چشمی هستند و دغدغه کنار گذاشتن عینک ها و لنزهای طبی را دارند.

جراحی لازک چشم،حس لذتبخش رهایی از عینک و لنزهای طبی را به صورت دایُمی به این اشخاص هدیه میدهد و به همین علت است که در مدت زمان کوتاهی به سرعت فراگیر و محبوب شده است.در ادامه به چندی از مزایای این جراحی اشاره خواهیم کرد.

مزایا:

 • درصد موفقیت بالاتر نسبت به جراحی های مشابه
 • جراحی بدون نیاز به بیهوشی و خونریزی
 • انجام پذیری برروی قرنیه هایی که لیزیک مناسب آنها نیست
 • عوارض بعد جراحی کمتر نسبت به عمل لیزیک
 • هزینه مقرون به صرفه تر نسبت به خرید عینک و لنز به صورت سالانه
 • در صد برگشت پذیری بسیار پایین

جراحی لازک

 

 جراحی لازک چشم مناسب چه کسانی است؟

عمل لازک چشم مانند سایر جراحی ها شرایط و نیازهای بخصوص خود را دارد.افرادی که قصد انجام این عمل را دارند  میبایست شرایط ذیل را داشته باشند.

 • باید حداقل هجده سال و حداکثر 50 سال سن داشته باشند.
 • شخص باید در طول یک سال نمره چشم ثابتی داشته باشد.
 • کسانی که دچار بیماری های چشمی نظیر:آب مروارید،قوز قرنیه و….هستند ویا در گذشته درگیر چنین مشکلاتی بودند حتما به پزشک خود اطلاع دهند.
 • نمره چشم شخص زیر 10 باشد

افرادی که دارای بیماری های عمومی همچون روماتیسم،دیابت پیشرفته و… همچنین زنان باردار و شیرده نباید جراحی لازک را انجام دهند.

عمل لازک چشم

8 پرسش پرتکراردر رابطه با عمل لازک چشم

طبق بررسی های بعمل آمده میلیون ها نفر در سرتاسر دنیا درگیر مشکلات عیوب انکساری چشمی هستند و  افرادی که از عینک و لنزهای طبی اسفاده میکنند امار قابل توجهی به خود اختصاص داده ا.ند اشخاصی که تمایل به انجام این عمل را دارند همواره درگیر سوالها و مجهولات فراوانی در مورد جراحی لازک چشم می باشند.که در ادامه این مقاله به تعدادی از این پرشس ها و سوالات مهم اشاره خواهیم کرد.

1.  مراقبت های قبل و بعد ازعمل لازک چشم

در تمامی عمل ها از جمله جراحی لازک چشم مواردی وجود دارد که بیمار برای بدست آوردن سلامتی خود و گرفتن نتیجه مطلوب ملزم به انجام آن امور می باشد،که به دو دسته مراقبت های قبل و بعد از عمل تقسیم میشوند.

دسته اول مربوط به مراقبت ها و اقدامات قبل ازعمل لازک چشم می باشد که شامل: معاینه و گرفتن عکس از چشم ها برای بدست آوردن ضخامت قرنیه ها،عدم استفاده ازلنزتماسی سخت به مدت 3 الی4 هفته و لنز تماسی نرم به مدت یک هفته قبل ازعمل،استحمام کردن روز قبل یا صبح عمل،عدم استفاده ازلوازم آرایشی تا 48 ساعت قبل از عمل ونهایتاً میل کردن وعده سبک و مختصر قبل از جراحی لازک.

دسته دوم که تاثیر بسزایی در روند بهبود شخص دارد،مراقبت ها و اقدامات بعد از عمل است که شامل مواردی همچون:عدم مالش و خاراندن چشم ها بعداز عمل به مدت حداقل یک هفته،استفاده از عینک های افتابی UV400  واستاندارد در هنگام قرار گرفتن زیر نور خورشید به مدت سه ماه،استفاده به موقع از قطره ها و داروهای تجویز شده توسط پزشک معالج،استفاده از قطره اشک مصنوعی به مدت هشت ماه بعد از عمل و استحمام نکردن به مدت سه روز بعد از عمل جراحی لازک چشمی،مراجعه به پزشک معالج برای معاینات دوره ای سر زمان های مشخص.

اگر بعداز جراحی لازک، تصمیم به انجام  عمل های دیگری چه درمانی و چه زیبایی بروی چشمان خود را داشتید نظیر جراحی پلک و یا تتو چشم ها حتما با پزشک خود مشورت بنمایید.

 

2. عوارض و خطرات جراحی لازک چشم

هر یک ازعمل های جراحی نسبت به سبک یا سنگین بودن آن عمل خطرات و عوارض منحصر به فرد خود را دارد. دو مورد از اصلی ترین عوارض عمل جراحی لازک  دوبینی و خشکی چشم می باشد که البته میزان عوارض عمل لازک بسیار کمتر از عمل لیزیک می باشد.

3-مدت زمان عمل لازک چشم

جراحی لازک چشمی یک جراحی سرپایی و بدون درد به حساب می آید و نیازی به بیهوشی ندارد ولی در برخی از موارد خاص به صلاح دید پزشک معالج از داروی بی حسی موضعی استفاده می شود ومدت زمان این عمل برای هریک از چشمان ده الی پانزده دقیقه می باشد.

4-امکان برگشت پذیری دوباره عیوب انکساری چشمی بعد از جراحی

همان طور که در مزایای عمل لازک به آن اشاره شد این جراحی درصد برگشت پذیری بسیار پایین دارد و نتایج این عمل در 99 درصد از مواقع رضایت بحش بوده و تعداد اندکی به علت کم کاری در رعایت مراقبت های بعد از عمل و یا انتخاب پزشک غیر متخصص و نامناسب دچار مشکل شده اند.

5-استفاده از تلفن همراه و لپ تاپ بعداز عمل لازک چشم

گوشی های تلفن همراه و کامپیوتر های دستی جزیی جدا نشدنی از زندگی ما انسان ها شده اند و کنار گذاشتن این ابزار ها تقریبا امری نشدنی محسوب میشود. البته در روز های اول بعداز عمل  به علت وجود عوارض جراحی مانند خشکی چشم به خودی خود استفاده از این وسایل امکان پذیر نیست اما بعد از حصول روند بهبودی حتما با مشورت پزشک و به مدت محدود از این ابزار ها استفاده شود.

6-انجام ورزش های سنگین و حرفه ای

عدم فعالیت های ورزشی برای افرادی که ورزش را به صورت حرفه ای دنبال میکنند و یا عادت به فعالیت های روزانه ورزشی دارند امری غیر ممکن و طاقت فرسا محسوب میشود. اما برای گرفتن نتیجه بهتر و روند بهبودی سریع تر باید به صورت تدریجی و گام به گام فعالیت ورزشی خود را آغاز کنید. بعداز پایان هفته اول نرمش و حرکات سبک بلامانع میباشد،تا سه هفته شنا ممنوع و بعد از گذشت یک ماه از جراحی  میتوان دوباره به روند عادی فعالیت ورزشی خود بازگردیم.اما ورزش های آبی پر فشار مانند موج سواری و اسکی روی آب که احتمال ورود آب با فشار به چشم ها وجود دارد تا سه ماه انجام نشود.

7-انجام رانندگی و شرایط آن بعداز جراحی

بدون شک یکی از مهم ترین پرسش ها،برای افرادی که متقاضی انجام عمل لازک هستند این است که تا چه مدتی بعداز جراحی مجاز به راندن وسایل نقلیه مانند اتومبیل،موتور و…. نیستند؟

باتوجه به اینکه عمل لازک به صورت سرپایی انجام می گیرد و اینگونه جراحی ها نیاز به بستری و مراقبت های بیمارستانی ندارند.

بیماران میتوانند پس از درمان به خانه خود بازگردند.

مسلماًفرد بعداز عمل جراحی لازک اطراف خود را به صورت تار و کدر مشاهده میکند و قادر به رانندگی و راندن و وسیله نقلیه ای نمی باشد و به کمک یکی از اعضای خانواده و یا دوستان احتیاج دارد .به دلیل اینکه بعداز انجام پروسه جراحی برای کاهش درد به بیمار داروی مسکن و خواب آور داده می شود. حتی اگر شخص در دید خود دچار هیچ گونه مشکلی هم نباشد ولی نباید به هیچ عنوان اقدام به رانندگی کند و برای معاینه فردای روز عمل هم مجاز به رانندگی نمی باشد.

معمولاًپش از گذشت 2 الی یک هفته از عمل جراحی،فرد با مشورت پزشک می تواند اقدام به رانندگی کند و این مدت زمان نسبت به شرایط جسمانی هر فرد و رعایت هرچه بهتر اقدامات پس از عمل، متفاوت است.هنگام رانندگی حتماً از عینک آفتابی مناسب و استاندار استفاده شود.

8-مدت زمان و روند بهبودی بعداز لازک

نمی توان به این پرشس پاسخی دقیق و قطعی داد،زیرا ژنتیک و ساختار بدن هر فرد متفاوت است و میتواند واکنش های متفاوتی نسبت به جراحی ها داشته باشد

ولی باتوجه به سبک بودن و تا حد بسیار زیادی بی خطر بودن اینگونه عمل ها اللخصوص جراحی لازک،روند بهبودی به سرعت پیش میرود و بعداز گذشت مدت یک هفته درد،کدری و تاری چشمان کمتر و کمتر میشود و شخص میتواند به بیشتر امور روزانه خود برسد.

ولی عموماً تا زمان بهبودی کامل و رسیدن بینایی به  بیشترین حد خود حدود سه ماه زمان خواهد برد که باز ناگفته نماند رعایت هرچه بهتره اقدامات بعد جراحی و مراعات بایدها و نبایدهای گفته شده در این مقاله به کاهش این مدت زمان بسیار کمک خواهد کرد.

در ادامه به پاسخ این سوال میخواهم از تجربیات جراحی لازک و چگونگی روند بهبودی  خودم با شما عزیزان کمی  صحبت کنم

آغاز روند بهبودی من از زمانی شروع شد که از زیر دستگاه لیزر بلند شدم و همان لحظه اول که چشمانم را بازکردم قادر به خواندن و دیدن متن ها و تصاویری شدم که تا دقایقی قبل از آن بدون عینک طبی  توانایی تشخیص آن ها را نداشتم البته به صورت کدر و قدری تار ،پس از خوردن آرام بخش و معاینه مجدد پزشک با همراهم راهی خانه شدم. قطره های تجویزی پزشک را طبق دستورالعمل مصرف کردم و به دلیل داشتن درد مجدداً مسکن خوردم. فردای روز جراحی با یک همراه به مطب پزشکم مراجعه کردم وپس از معاینه به من گفت که اگر نکات بعداز جراحی را درست رعایت کنم  تا بیست سال دیگر نیاز به مراجعه به چشم پزشک نخواهم داشت. در طول گذشت یک هفته هر روز از درد،تاری و کدری چشمانم کاسته میشد و من بدون عینک قادر به انجام امور روزانه خود بودم و با گذشت حدود دو ماه بینانی مطلوب خود را بدست آوردم

عمل لازک چشم

 

لیستی از بهترین جراحان لازک چشم

یکی ازموضوعات مهم، قبل ازانجام هر عمل جراحی مراجعه به پزشک متخصص و مجرب است که عمل لازک هم ازاین قضیه مستثنا نیست وطبیعتاً انجام جراحی نزد یک پزشک توانمند و با تجربه نتیجه مطلوب تر،عوارض و دوران نقاهت کمتری را بعدازعمل در پی خواهد داشت. در ادامه لیستی از بهترین چشم پزشکان ایران را به شما معرفی خواهیم کرد.

عمل لازک چشم

دکتر علی اصغر خدادوست

بی شک یکی از چهره های ماندگار چشم پزشکی ایران پروفسور خدادوست هستند.

وی از اساتید دانشگاه های آمریکا و چشم پزشک معروف ایرانی، درعرصه بین المللی بود و در چندین بیمارستان شناخته شده به عمل و پژوهش در مورد مشکلات قرنیه چشم می پرداخت.ایشان معروف به پدر چشم ایران بوده ودوره تحصیلات خود را در دانشگاه های شیراز، جانزهاپکینز،کالج ویلیام و مری و دانشگاه ییل گذرانده اند.

ازعناوین افتخار آمیز پرفسور که میتوان به آن ها اشاره کرد: دریافت جایزه چهره ماندگار ازانجمن های چشم پزشکی آمریکا(AOA ( و ایران ،اولین پیوند موفقیت آمیز قرنیه در ایران، چندین سال متناوب به عنوان بهترین جراح قرنیه چشم در دنیا .

پرفسور خدادوست در اسفندماه سال 1396 در سن 82 سالگی براثر عارضه قلبی درآمریکا چشم از جهان گشودند. و جا داشت که در این مقاله یادی کنیم از این چهره ماندگار به پاس زحمات فراوانی که برای پیشرفت رشته چشم پزشکی ایران و جهان کشیدند.

دکتروحید رضا حکمت

 • جراح و متخصص چشم
 • فوق تخصص گلوکوم

سوابق تحصیلی:

 • پزشکی عمومی و تخصص چشم از دانشگاه علوم پزشکی شیراز
 • فلوشیپ گلوکوم از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

دکتر ناصح محمدی

 • جراح و متخصص چشم
 • فوق تخصص شبکیه

سوابق تحصیلی:

 • عضو انجمن چشم پزشکی MEACO
 • عضو انجمن چشم پزشکان امریکا
 • عضو انجمن بین المللی چشم پزشکیFICO

دکتر احسان الله اردستانی

متخصص و جراح چشم(افتالمولوژیست).

از اصلی ترین فعالیت های ایشان جراحی آب مروارید با روش مدرن فیکو،جراحی رفع عیوب انکساری نظیر: لازک،لیزیک،فمتولیزیک.جراحی مجاری اشکی و…. نام بر

دکتر شاهرخ میلان

متخصص چشم پزشکی و فلوشیپ گلوکوم و عضو انجمن چشم پزشکان امریکا

یکی از بهترین چشم پزشکان تهران بخصوص در زمینه جراحی  رفع عیب انکساری همچون جراحی لازک

 

ما در این مقاله قصد داشتیم تا به زبانی ساده عمل جراحی لازک را معرفی و جنبه ها و نکات مهم آن را مورد بررسی قرار دهیم ضمن قدردانی و تشکر از همراهی شما امیدواریم این مطالب،مفید و مورد پسندتان واقع شده باشد

اما اگر به هر دلیل و علتی مانند ترس از تیغ جراحی و یا بایدها و نبایدهای نسبتاً دشوار و سخت این عمل، برای جراحی لازک چشم دچار تردید شده اید.ما شما را به مطالعه مقاله ای در مورد جدیدترین و مدرن ترین عمل رفع عیوب انکساری چشمی با استفاده از تکنولوژی برش قرنیه چشم بدون استفاده از تیغ جراحی دعوت میکنیم

هر آنچه که باید در مورد عمل فمتو لیزیک بدانیم

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *