درمان ترس از دخول

درمان ترس از دخول

درمان ترس از دخول که به راحتی امکان پذیر است برای آن دسته از خانم هایی می باشد که هنوز بعد از چند سال ازدواج به هنگام رابطه جنسی، دچار ترس می شوند و در زمان دخول عضلات اطراف واژن آن ها به صورت غیرارادی دچار کشش و انقباضات می شود.

همچنین دختر خانم هایی که ترس از رابطه جنسی دارند. این ترس مانع از فکر کردن آن ها به ازدواج و داشتن پارتنر شده است.

این افراد دچار اختلال جنسی هستند و به غیر از زمان دخول، به هنگام گذاشتن تامپون و یا معاینات لگنی هم دچار ترس و انقباضات می شوند.

ترس از دخول که نوعی از اختلال جنسی می باشد در علم پزشکی به نام واژینیسموس شناخته می شود.

واژینیسموس یک بیماری دائمی نیست و زنانی که به این اختلال دچار هستند، می توانند بهبود پیدا کنند و رابطه طبیعی و بدون دردی را تجربه کنند.

در این مقاله به توضیح واژینیسموس، علل آن و راه های درمان ترس از دخول می پردازیم.

تا انتهای این مقاله 10 دقیقه زمان بگذارید تا به این اطمینان برسید که واژینیسموس به راحتی قابل درمان است.

ترس از دخول و یا واژینیسموس چیست؟

همان طور که گفته شد واژینیسموس نوعی اختلال جنسی در زنان است که به معنای ترس از دخول می باشد.

بسیاری از خانم هایی که به این اختلال دچار هستند از صحبت درباره آن پرهیز می کنند و احساس شرم دارند. درحالی که با مراجعه به پزشک متخصص ، واژینیسموس به راحتی قابل درمان خواهد بود.

در واژینیسموس عضلات کف لگن به هنگام دخول آلت تناسلی مرد و یا در تماس با اشیا به طور غیرارادی منقبض شوند. این انقباض‌های غیرارادی می توانند باعث عدم امکان دخول شوند.

به دنبال این انقباضات، واژن تنگ‌ می‌شود و در نتیجه احساس درد ، ناراحتی و سوزش در واژن ایجاد می‌ شود.

این افراد به هنگام معاینات پزشکی هم دچار مشکل می شوند. در واقع اسپاسم غیرارادی عضلات اطراف واژن باعث می شود واژن به حدی تنگ شود که از معاینات پزشکی و فعالیت جنسی جلوگیری می شود.

باید به این موضوع اشاره کنیم که واژینیسموس به معنای تنگ بودن دهانه واژن نیست. بعضی از خانم ها با مشکل گشاد شدن دهانه واژن روبرو هستند. شما می توانید با مراجعه به بهترین دکتر واژینوپلاستی این مشکل را درمان کنید.

درمان ترس از دخول

درمان ترس از دخول

انواع واژینیسموس

واژینیسموس اختلالی است که شاید شما هم درگیرآن باشید اما آگاه نیستید. در این اختلال عضلات کف لگن، سوراخ واژن و مقعد و حتی در موارد شدیدتر ران ها به صورت غیر ارادی دچار انقباض می شوند. ترس از دخول به سه دسته تقسیم می شود:

• واژینیسموس اولیه :

شخص از ابتدا مشکل واژینیسموس دارد و تا به حال نتوانسته رابطه جنسی داشته باشد. حتی ممکن است انجام معاینه زنان هم برای شخص مبتلا سخت باشد.

• واژینیسموس ثانویه:

ممکن است فرد به خاطر تجربه و یا اتفاق خاصی که برایش افتاده است، دیگر نتواند رابطه جنسی موفقی داشته باشد. این وضعیت ممکن است در هر مرحله از زندگی رخ دهد در حالی که قبلاً اتفاق نیفتاده باشد.

• واژینیسموس موقعیتی:

در این حالت اختلال واژینیسموس تنها در موقعیت خاصی بروز پیدا می‌کند. برخی زنان این بیماری را هنگام برقراری رابطه جنسی تجربه خواهند کرد، اما موقع معاینه پزشکی یا گذاشتن تامپون قاعدگی مشکلی ندارند. برعکس این حالت هم امکان‌پذیر است.

واژینیسموس در بعضی از زنان بعد از یائسگی اتفاق می افتد. زمانی که سطح هورمون استروژن کاهش پیدا می کند، نبودن مادّه روان کننده واژینال و همچنین از بین رفتن حالت کشسانی واژن باعث می شود که مقاربت دردناک، ترس آور یا حتی غیرممکن شود. این امر باعث بروز مشکل واژینیسموس در بعضی زنان می شود.

درمان ترس از دخول

راه های درمان ترس از دخول

واژینیسموس درمان پذیرترین اختلال جنسی است. حضور یک پارتنر حمایتگر بسیار مهم است. خیلی مهم است که آقایون این اختلال را بشناسند و با طرز برخورد با آن آشنایی داشته باشند.

درمان پزشکی ترس از رابطه جنسی شامل موارد زیر است:

1- مشاوره و سکس تراپی

از آن جایی که واژینسموس یک اختلال ذهنی است اولین قدم برای درمان بیماری واژینیسنوس مشاوره و انجام معاینات فیزیکی می باشد. در این مرحله از درمان با مشورت با متخصص زنان و زایمان می توان به بررسی و تشخیص علت بیماری پرداخت.

گاهی نیاز است که برای رفع مشکل، آموزش ها و مشاوره ها به زوجین همزمان ارائه شود؛ آموزش هایی مانند نحوه صحیح برقراری رابطه جنسی و معاشقه صحیح پیش از دخول. در بسیاری از موارد، مشاوره در درمان واژینیسموس بسیار مفید بوده است.

این روش شامل یادگیری بیشتر در مورد آناتومی انسان و تغییراتی است که در طول رابطه جنسی رخ می دهد. همچنین ممکن است به غلبه بر آسیب عاطفی که ممکن است باعث واژینیسموس شود کمک کند.

درمان ترس از دخول

2- تزریق بوتاکس به واژن

به گفته ی بسیاری از پزشکان متخصص زنان بهترین راه درمان واژینیسموس تزریق بوتاکس است.

تزریق سم بوتولینوم به عضلات ناحیه خاص باعث فلج شدن موقت عضلات می شود. با تزریق بوتاکس به واژن، عضلات این ناحیه فلج می شود و مشکل واژینیسم درمان خواهد شد.

این تزریق معمولاً هر 6 ماه یا هر 12 ماه یک بار باید تمدید شود تا واژینیسموس برای همیشه درمان شود.

3- استفاده از دیلاتورها

معمولا دیلاتورهایی که روانپزشکان استفاده می کنند وسایلی هستند که از اندازه ای با قطر یک مداد آغاز می شوند و به ترتیب اقطار آن ها افزایش می یابد.

اما آن چه که پزشکان زنان در مطب در طی یک جلسه از آن استفاده می کنند، دیلاتور فلزی می باشد که پس از بی حسی استفاده می شود و مراجعه کننده حدود 20 دقیقه در معرض آن قرار می گیرد.

دیلاتور بعد از لیزر آر اف و بوتاکس به راحتی برای بیمار استفاده می شود. در نتیجه ی آن بیمار حدود 90 درصد بر واژینیسموس خود غلبه می کند.

درمان ترس از دخول

4- آر اف (RF) واژن

یکی دیگر از موثرترین روش درمان ترس از دخول روش RF واژن است که به کمک دستگاهی با همین نام انجام می شود. دستگاه RF به کمک امواج الکترومغناطیسی کار می کند.

این امواج به عضلات واژن تابیده می شوند و باعث شل شدن عضلات واژن می شوند. به این ترتیب اختلال واژینیسم را درمان می کنند. RF به دلیل مزایای زیر بهترین روش درمان واژینیسموس شناخته شده است:

 • درمان قطعی واژینیسموس شدید و قدیمی
 • درمان سریع و موثر در تعداد جلسات کم بدون هیچ گونه عارضه
 • بهبودی و تغییر واضح بعد از یک جلسه درمان
 • بعد از درمان واژینیسموس با RF دیگر نیازی به انجام تمرین کگل نخواهید داشت.

درمان ترس از دخول

درمان خانگی ترس از دخول

درمان خانگی ترس از دخول شامل موارد زیر است:

1- ورزش کگل

تمرینات کگل باعث می شود تا ماهیچه های کف لگن فشرده و سپس آزاد شود و به این ترتیب عضلات کف لگن را تقویت می کند. انجام حداقل 4 ماه تمرین کگل نتایج بسیار خوبی بر درمان واژینیسموس خواهد داشت.این تمرین به این صورت است که :

1. به پشت دراز بکشید و زانوها را به سمت بالا هدایت کنید.

2. عضلات انتهایی باسن را منقبض کنید.

3. آن‌ها را به مدت 2 تا 10 ثانیه منقبض نگه دارید.

4. سپس عضلات را شل کنید، با دم و بازدم فراوان بدن خود را در حالت ریلکس نگه دارید.

2- استفاده از آب گرم برای آرام شدن عضلات

یکی از راه های موثر برای آرامش یافتن حین رابطه جنسی، نشستن به مدت 15 تا 20 دقیقه در وان آب گرم پیش از مقاربت کمک می کند تا عضلات لگن و واژن شل شود و رابطه جنسی بهتر و بدون درد و ترس داشته باشید.

زمانی که پس از انجام تمرینات کگل به تقویت ماهیچه کف لگن کمک کردید، می توانید با استفاده از یک انگشت و ژل روان کننده در وان آب ولرم تمرینات جدیدی انجام دهید. آب ولرم می‌تواند به شل شدن ماهیچه‌های اطراف واژن کمک کند.

ورزش کگل

ورزش کگل

درمان واژینیسموس با داروهای گیاهی

برخی از روان‌کننده‌های طبیعی واژن مانند لوبریکانت شیمیایی عمل می کنند.

از این مواد گیاهی و طبیعی می‌توان به روغن جوجوبا، روغن زیتون، روغن نارگیل و ژل آلوئه‌ورا اشاره کرد که مانند شیاف ویتامین E محرک تولید مخاط بیشتر واژن نیز هستند.

مصرف پروبیوتیک‌ها که در ماست فراوان هستند به تسکین علائم آتروفی واژن به‌عنوان یکی از عوامل واژینیسموس کمک می‌کند.

در هنگام رابطه جنسی از محلول آب و گلیسیرین به‌عنوان لوبریکنت استفاده کنید. روغن‌هایی مانند روغن نارگیل این است که این روغن‌ها قبل از استفاده باید به درستی رقیق شوند زیرا برخی از افراد ممکن است به آن‌ها حساسیت داشته باشند. بنابراین حتما قبل از اولین بار استفاده در ناحیه حساس واژن آن‌ها را روی ناحیه کوچکی از پوست دست خود تست کنید.

 

درمان ترس از دخول

درمان های عجیب و غریب ترس از دخول

از آن جایی که بیماری واژینیسموس یک بیماری روان تنی می باشد، درمان آن یک کار تخصصی هست چرا که نه تنها جسم را درگیر می کند بلکه از علت های آن مشکلات روانی و ترس از رابطه هم هست. بنابراین نمی توان به صورت خودسرانه و مشورت با افرار غیر متخصص آن را درمان کرد.

در اینجا به بعضی از درمان های عجیب اشاره می کنیم:

 • تماشای فیلم های پورن
 • خوردن مشروبات الکلی
 • دعانویس و فالگیر
 • طب سوزنی و طب سنتی
 • هیپنوتراپی
 • فیزیوتراپی

اگر واژینیسموس درمان نشه چی می شه؟

مهم ترین نکته در درمان واژینیسموس این است که صبور باشید. در درمان واژینیسم  همیشه سه ضلع مهم وجود دارد که عبارتند از: پزشک، شخص مبتلا به واژینیسموس و همسر فرد مبتلا. لازم است هر سه این افراد پا به پای هم در مسیر درمان در کنار هم حرکت کنند تا درمان صورت بگیرد.

چنانچه ترس از دخول درمان نشود موارد زیر اتفاق می افتد:

کاهش میل جنسی

طلاق

اعتماد به نفس پایین در زوجین

اختلال عملکرد جنسی مرد

باورهای غلط در مورد واژینیسموس

بعضی معتقد هستند که افراد دچار واژینیسموس در گذشته مورد سو استفاده جنسی قرار گرفته اند!

به تصور عده ای از افراد استفاده از داروی خواب آور و یا مشروبات الکلی قبل از رابطه جنسی می تواند کمک کننده باشد!

بعضی از پزشکان اقدام به برش هایمن می کنند تا فرد بتواند رابطه جنسی داشته باشد در صورتی که این روش ، درمان مناسبی برای واژینیسموس نیست.

عده ای از آقایون تصور می کنند اگر با زور و قدرت تلاش کنند تا دخول انجام شود، مشکل حل خواهد شد در صورتی که با این کار اضطراب خانم چند برابر می شود.

عده ای از افراد تصور می کنند که افراد مبتلا به واژینیسموس میل جنسی ندارند و یا به ارگاسم نمی رسند در صورتی که این باور اشتباه است و این افراد فقط در دخول مشکل دارند.

در رابطه جنسی بدون دخول موفق خواهند بود. مثلا ممکن است رابطه مقعدی داشته باشند و هیچ مشکلی وجود نداشته باشد.

درمان ترس از دخول

سوال متداول

علائم ترس از دخول چیست؟

درد واژن در هنگام دخول، درد ناحیه واژینال یا لگن در هنگام تلاش برای دخول ،ترس یا اضطراب از پیش بینی درد لگن یا واژن هنگام تلاش برای ورود به واژن

آیا زایمان طبیعی باعث درمان واژینیسموس می شود؟

علت ترس از دخول تنگ بودن دهانه واژن نیست. بلکه غیرارادی بودن انقباضات عضلات کانال واژن است. در نتیجه بعد از زایمان این انقباضات ادامه خواهد داشت.

آیا واژینیسموس درمان دارد؟

تا قرن نوزدهم جراحان از برداشتن پرده بکارت و گشاد کردن ورودی واژن برای درمان استفاده می کردند که موثر نبود. از قرن بیستم تا امروز انواع مختلفی از درمان استفاده می شود مانند: زوج درمانی، دارو درمانی، تزریق بوتاکس، آموزش جنسی و فیزیوتراپی کف لگن

 

منابع معتبر برای مطالعه بیشتر:

https://www.nhs.uk/conditions/vaginismus/

https://www.healthline.com/health/vaginismus

 

19 پاسخ
 1. عماد
  عماد گفته:

  سلام آيا ممكنه واژينيسموس با صحبت كردن و به مرور زمان حل بشه يا حتما لازمه كه دارو مصرف بشه و كار هاي پزشكي انجام بشه؟ من همسرم بدش مياد از دكتر رفتن

  پاسخ
 2. مرضيه
  مرضيه گفته:

  سلام خيلي ممنون از محتواي جامع و مفيد تون
  يه سوال داشتم موضوعي كه خيلي به چشمم ميخوره تو سايت ها اينه كه از ليدوكايين ميگن استفاده كنيد براي درمان واژينيسموس اين واقعا كمك كننده هست؟ يا ژل لوبريكانت!؟

  دوست دارم اين مسئله برطرف بشه نه اينكه فقط ازش فرار كنم و به تعويق بيوفته … ممنون ميشم اگر جواب بديد

  پاسخ
  • معصومه علیمرادیان
   معصومه علیمرادیان گفته:

   استفاده از لیدوکایین برای خانم ها و ژل لوبریکانت برای آقایون کمک کننده ست.

   پاسخ
 3. مهسا
  مهسا گفته:

  مدتیه ازدواج کردم اما هنوز موفق به دخول نشدیم برای درمان واژینیسموس چند جلسه نیازه؟

  پاسخ
 4. رامین
  رامین گفته:

  سلام ممنون از مطلب کامل و خوب تون من لینک این مطلب رو برای خانومم ارسال کردم و خودمم هم سعی می کنم همه جوره هواشو داشته باشم.
  کاش آقایون هم برای مطالعه این جور مطلب ها وقت بگذارن و اگر همسرشون واژینیسموس داره اذیتش نکنن و باعث بدتر شدن موضوع واسه خودشون و همسرشون نشن.

  پاسخ
 5. سارا
  سارا گفته:

  من لوبریکانت استفاده کردم این یه ژله فقط واسه روان کردن استفاده میشه و اصلا کافی نیست برای واژینیسموس این ورزش هام بعید بدونم تاثیر داشته باشه.

  پاسخ
  • مدیر سایت
   مدیر سایت گفته:

   عزیزم این بیماری 3 سطح داره و برای هر کسی درمان مناسب توسط پزشک تشخیص داده میشه. ممنون از کامنتتون

   پاسخ
 6. سمانه
  سمانه گفته:

  تزريق بوتاكس براي واژينيسموس درمانه؟ يعني با فلج كردن عضلات منطقه تناسلي بايد رابطه داشته باشيم؟
  بعد كه تاثير بوتاكس از بين بره چي؟ باز بايد تمديد بشه؟ كاش پروسه درمان براي هر كدوم را هم ميگفتيد

  پاسخ
 7. نام
  نام گفته:

  واژينيسموس ربطي به رابطه مقعدي هم داره؟ يا فقط در مورد برقراري رابطه از واژن

  پاسخ
 8. نسيم
  نسيم گفته:

  من واژينيسموس داشتم و با مراجعه به دكتر يوسفيان درمان شدم واقعا پزشك خوب و با تجربه اي هستند در خصوص واژينيسموس بهتون پيشنهاد ميكنم كه اصلا رو درمان هاي خانگي و خود به خود حل شدن موضوع فكر نكنيد. اگر دوست داريد سريعا اين مشكل حل بشه و براتون يك ناراحتي دائمي نباشه يبار به دكتر مراجعه كنيد.

  پاسخ
 9. حميد
  حميد گفته:

  ممنون از آموزش خوب و كامل تون در مورد موضوع واژينيسموس يك سوال داشتم درمان هايي كه با گوش پاك كن و انگشت تو اينترنت وجود داره واقعا كار ميكنن؟

  پاسخ

تعقیب

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *