اتوپلاستی

اتوپلاستی در کرج

سعی داریم در این مقاله به معرفی یکی  از عمل های جراحی زیبایی بپردازیم که امروزه مخاطبان خاص خود را دارد. امروزه زیبایی یکی از ارزش های بشریت به حساب می آید به طوری که با پیشرفت علم در زمینه جراحی زیبایی عمل های مختلفی در حوزه زیبایی پدید آمده اند که یکی از آنها اتوپلاستی یا به عبارت ساده تر عمل زیبایی گوش می باشد. اتوپلاستی گوش در کرج همانند استان های دیگر در سال های اخیر رونق زیادی به خود گرفته است  در کلینیک های واقع در کرج این عمل زیبایی کمتر از یک ساعت بطول می انجامد و دوران نقاهت آن کوتاه است.

اتوپلاستی چیست ? 

عمل اتوپلاستی معمولا روی قسمت لاله گوش و دیگر قسمت های خارجی گوش صورت می گیرد تا ناهنجاری های گوش را بشود با آن برطرف کرد که این ناهنجاری ها معمولا به صورت بزرگ بودن لاله گوش، عدم تقارن بین گوش و سر(ماکروتیا و میکروتیا)، فاصله غیرمعمول گوش با سر و در بعضی موارد جراحی ترمیمی گوش توسط مراجعه کننده به پزشک متخصص زیبایی و یا پزشک متخصص گوش حلق و بینی گزارش می شود

چه کسانی به این عمل زیبایی گرایش دارند؟

همانطور که در ابتدایی مقاله ذکر شد بعضی از مراجعه کنندگان بیشتر به خاطر زیبایی به کلینیک های زیبایی مراجعه می کنند تا عمل اتوپلاستی انجام دهند، این در حالی است که هیچ گونه ناهنجاری های گوش در صورتشان دیده نمی شود. این عمل چه برای زیبایی باشد چه برای ترمیم ناهنجاری ها معمولا 2 ساعت طول می کشد و پزشک متخصص به صورت کلی در سه مرحله کار عمل را انجام می دهد، در ادامه به مراحل عمل پرداخته می شود:

مرحله اول برش در پشت گوش یا داخل چین های گوش، مرحله دوم تغییرات مدنظر با هدف حدف ناهنجاری و در مرحله آخر بخیه زدن به برش  به عمل آمده در فرایند عمل جراحی.ناهنجاری های گوش که بیشتر آنها مادرزادی می باشند زیاد هستند، که بعضی از آنها به قرار زیر هستند:

 • تناسب نداشتن گوش و سر به دلیل بزرگ بودن بیش از حد گوش ها
 • کوچک ماندن گوش
 • انحنای گوش به سمت سر
 • وجود تا خوردگی و جمع شدگی شدید غیر طبیعی در گوش ها
 • شکاف و فرورفتگی در قسمت لاله گوش
 • نبود لاله گوش
 • مسدود شدن دهلیز خارجی گوش
 • لوله شدن گوش ها به سمت جلو

رفع برجستگی گوش در کودکان چگونه است؟

آمارها نشان می دهد که حدود30 درصد کودکان از مشکل برجستگی گوش رنج می برند که به طور مستقیم روی اعتماد به نفس آنها تاثیر نامطلوبی می گذارد.از طرف دیگر والدین این کودکان چون روی این قضیه به مرور زمان حساس می شوند ترغیب می شوند که برای درمان کودکشان اقدام کنند.

به گفته متخصصین وقتی که زاویه سر نسبت به گوش 30 درجه باشد می توان گفت که کودک دارای گوش برجستگی است که برای حل آن باید زاویه گوش را به 21 درجه رساند که این فرایند با اتوپلاستی امکان پذیر است.

متخصصین سه دلیل اصلی گوش برجستگی را معرفی کردند، که عبارت اند از:

 • ژنتیک
 • حوادث
 • مشکلات در رشد غضروف

عمل زیبایی گوش باید در سنین پایین بوسیله پزشک متخصص و زبده جراح زیبایی یا متخصص گوش حلق و بینی هر چه زودتر صورت گیرد تا بهترین نتیجه حاصل شود.

روش های رفع برجستگی گوش کدامند؟

در ادامه این قسمت به روش هایی که می توان از آن طریق برجستگی گوش افراد را رفع نمود اشاره خواهیم کرد. فرایند عمل به چند روش می تواند صورت بگیرد گه در قسمت زیر به تک تک آنها اشاره می شود.

۱. آتل بندی گوش ها

آتل بندی گوش برای نوزادان به کار می رود که روشی ساده و بدون برش است.

چون نوزادان در هفته های اول تولد، گوششان غضروف نرم و انعطاف پذیری دارد بهترین زمان قبل از 6 هفتگی است تا آتل بندی صورت بگیرد.

در این روش جراح بوسیله آتل به غضروف نوزاد شکل می دهد تا در موقعیت جدید ثابت بماند، این آتل ها جنس نرمی دارند که بوسیله نوار جراحی به قسمت خارجی گوش هفته ها یا ماه ها بسته می شود تا غضروف شکل نادرست خود را دیگر نداشته باشد.

نکته ای که لازم است دوباره به آن اشاره شود این است که این روش تا قبل از سفت شدن غضروف کاربرد دارد

۲. جراحی زیبایی گوش با ایجاد برش

متخصص زیبایی با توجه به سن کم کودکان سعی می کنند ایمنی کار را بالا ببرند و معمولا حساسیت خاصی در کارشان نشان می دهند، در این زمینه برش پشت گوش در محل مناسبی ایجاد می کنند و تقریبا می توان گفت در اکثر مواقع از نخ های بخیه دائمی استفاده می شود.

۳. عمل زیبایی گوش بدون ایجاد برش

جراح پلاستیک اگر تشخیص دهد که روش جراحی با ایجاد برش مناسب نیست سراغ عمل بدون ایجاد برش می رود.

در این روش جراح به وسیله یک سوزن پزشکی کار عمل را انجام می دهد بدین روش که سوزن را درون غضروف بیمار قرار می دهد که این کار باعث افزایش انعطاف زیادتر در قسمت غضروف می شود و نهایتاً بوسیله نخ های بخیه برای شکل دادن به فرم دلخواه آن اقدام می کند.

طبق تحقیقات به عمل آمده در این زمینه روش بدون ایجاد برش نسبت به روش ایجاد برش، هم پیامدهای کمتری دارد و اینکه زمان بهبود نقاهت بسیار کمتر است.

اتوپلاستی گوش با روش ایمپلنت

در جدیدترین روش اتوپلاستی گوش های برجسته از یک ایمپلنت به نام  Ear fold استفاده می شود. ایمپلنتی که استفاده می شود از جنس نیتینول می باشد بعد از اینکه در زیرپوست گوش قرار می گیرد خیلی سریع فرم گوش را عوض می کند و در این روش بیهوشی موضعی صورت می گیرد.

اگر بخواهیم ویژگی های خوب این روش را نام ببریم می توانیم بگویم در روش ایمپلنت تغییر سریع اتفاق می افتند، ایمپلنت استفاده شده خاصیت ارتجاعی دارد، برخلاف اتوپلاستی های استاندارد، بیمار می تواند قبل از عمل مدل گوش خود را مشاهده کند و در صورت صلاحدید آن را تغییر دهد. و یکی از بهترین ویژگی های روش ایمپلنت u شکل بودن آن است، چون به خوبی روی غضروف قرار می گیرد و گوش را به شکل دلخواه در می آورد، در نتیجه گوش را به سمت سر حرکت می دهد.

در روش ایمپلنت ابتدا به تعداد ایمپلنت های که قرار است استفاده شود برش های یک سانتی متری بر روی گوش ایجاد می شود، سپس متخصص پوست گوش را برداشته و ایمپلنت فلزی که 0.15 میلی متر ضخامت دارد روی غضروف( دقیقاً روی گوش بیرونی قسمت پیش حلزون) قرار می دهد و در آخر قسمت برش داده شده دوخته می شود.

مزایایی جراحی زیبایی گوش

معمولا در ذهن مراجعه کننده به کلینیک های زیبایی این مسئله وجود دارد که عمل زیبایی گوش باعث چه تغییری در ظاهر ایجاد می کند و چه حسنی برای مراجعه کننده دارد. یکی از مهمترین مزایایی این عمل این است که ایمن و بی خطر است البته به شرطی که به کلینیک تخصصی مراجعه کرده و عمل توسط پزشک خوب انجام شود و مراقبت های بعد از عمل با توجه به توصیه های پزشک صورت گیرد.

به طور طبیعی این عمل هرگونه ایراد ظاهر و مادرزادی گوش را برطرف می کند که همین مسئله می تواند باعث افزایش اعتماد به نفس در مراجعه کننده شود بخصوص برای قشر نوجوان که در رده سنی حساس به سر می برند و بالاخره این که همانطور که مشخص است این عمل باعث زیبایی ظاهری در صورت مراجعه کننده می شود.

مراقبت های بعد از عمل اتوپلاستی چگونه باید باشد؟

معمولا بلافاصله بعد از انجام عمل اتوپلاستی مانند دیگر عمل ها لازم است مراقبت های هم توسط بیمار هم توسط مراقبین صورت بگیرد تا خود بیمار شاهد مشکلات بعد از عمل نشود. در این قسمت قصد  داریم به چند مورد از آن اشاره کنیم. یکی از مهمترین کارهای که باید بعد از عمل صورت بگیرد این است بانداژ دور سر بیمار مرتب باید عوض شود تا گوش دچار عفونت خارجی یا داخلی نشود.

بیماران لازم است به این نکته توجه کنند تا دو سه هفته بعد از عمل به طرفین نخوابند و تا دو هفته بعد از عمل به فعالیت های روزانه خود مراجعه کنند چون همانطور که می دانید ساختار و دستگاه گوش با تعادل بدن در ارتباط است و نکته آخر اینکه حدود یک ماه بعد از برداشتن بخیه ها یا جذب کامل بخیه بیمار لازم است به منطقه برش داده شده توسط پزشک، کرم یا پماد ترمیم کننده زخم استفاده کند.

از دیگر اقدامات خیلی مهم بعد از انجام عمل این است که سه چهار روز بعد از عمل از رفتن به حمام خودداری شود اما درصورتی که استحمام باید صورت یگیرد تحت هیج شرایطی گوش نباید خیس شود و اینکه بیماران سعی کنند تا 6 ماه بعد از عمل حداقل دو بار به پزشک خود مراجعه کنند.

رعایت برخی از موارد دیگر، منجر به تسریع دوره نقاهت ناشی از پروسه عمل می گردد ؛ برخی از این موارد ، عبارت اند از :

 1. حذف نمک و ادویه از رژیم غذایی
 2. استفاده از مواد غذایی نرم و آبکی در روزهای ابتدایی پس از آن
 3. عدم هر گونه فشار، خارش و یا ضربه به گوش

شکل های مختلف جراحی زیبایی گوش

جراحی زییایی گوش به شکل های مختلف انجام می شود که در زیر به آنها اشاره می شود:

 • بعضی از افراد به صورت ژنتیکی گوش بزرگ تر از حد معمول دارند، که معمولاً در نوجوانان مشاهده می شود. در این موارد جراح یا پزشک متخصص سایز بخش خارجی گوش را تغییر می دهد تا بین سر و گوش تناسبی ایجاد شود
 • سنجاق کردن گوش نوع دیگری از جراحی زیبایی گوش می باشد. مخاطبین این نوع عمل زیبایی معمولاً کسانی  هستند که گوششان به طور غیرمعمول از دو طرف سرشان بیرون زده است
 • در بعضی از افراد قسمت لاله گوش بزرگ تر به نظر می رسد که در اصطلاح به آن ماکروشیا می گویند. متخصص یا پزشک در این مواقع عمل کوچک کردن گوش را انجام می دهد تا برزگی لاله گوش برطرف شود و با قسمت خارجی گوش حالت تقارن داشته باشد.

عوارض احتمالی اتوپلاستی چه مواردی می تواند باشد؟

موارد زیر ممکن است در هر بیمار بعد از عمل زیبایی گوش دیده شود که لازم است در صورت حاد بودن و یا داشتن همه موارد به پزشک مربوطه مراجعه کنید.

 • درد زیاد در قسمت خارجی گوش که ممکنه است در قسمت میانی نیز احساس شود
 • افزایش خارش در قسمت خارجی گوش
 • قرمزی و التهاب
 • بی‎حسی چند ساعته محل جراحی
 • خونریزی
 • عفونت در قسمت میانی و خارجی گوش
 • گوش‎هایی که بعد از عمل همچنان تقارن ندارند
 • ماندن طولانی مدت جای زخم

اقدامات قبل از جراحی زیبایی گوش

در این قسمت قصد داریم به مواردی اشاره کنیم که بیماران باید قبل از انجام عمل به آنها توجه داشته باشند

 • بیمار و پزشک قبل از عمل یک یا دو جلسه با یکدیگر صحبت کنند تا به بهترین نتیجه ممکن برسند.
 • قبل از عمل استعمال دخانیات برای بیمار ممنوع می باشد و در کنار عدم استعمال دخانیات مصرف دارویی که خطر خونریزی را افزایش می دهد، ممنوع است.
 • بیمار باید یکی دو روز قبل از عمل از هرگونه فعالیت فیزیکی روزانه خودداری کند.

هزینه اتوپلاستی چقدر است؟

همانطور که می دانید اتوپلاستی از دسته عمل های زیبایی می باشد و تقریبا می توان گفت که بیمه های درمان این دسته عمل ها را تحت پوشش قرار نمی دهند پس برای بیمار مشخص است که هزینه درمان اتوپلاستی نسبت به دیگر عمل ها بیشتر است.

البته ناگفته نماند اگر عمل با هدف رفع ناهنجاری انجام شود، ممکن است بیمه بخشی از هزینه های بیمارستان را به بیمار تقبل کنند پس به بیمار توصیه می شود که قبل از اقدام به جراحی، هزینه تمام شده عمل را از پرسنل بیمارستان یا کلینیک جویا شود که این هزینه های شامل حق الزحمه پزشک، داروهای تجویز شده توسط پزشک، هزینه آزمایش های مختلف قبل از عمل جراحی، و غیره می باشد.

در زیر به دو مورد از آنها به اختصار توضیح داده خواهد شد.

حق الزحمه پزشک

به جرات می توان گفت که بیشترین بخش هزینه عمل جراحی صرف حق الزحمه پزشک متخصص می شود و چون درمان در حیطه زیبایی می باشد و حساسیت کار بالاست باید از متخصص زبده استفاده شود که این مسئله باعث می شود هزینه درمان بالا رود.

هزینه آزمایش های مختلف قبل و بعد از عمل جراحی

دقیقاً مثل اکثر درمان ها، جراحی های مربوط به زیبایی باید یکسری آزمایشات را قبل و بعد از عمل انجام داد و یک فاکتور مهم که باید در این زمینه لحاظ شود این است که آیا آزمایش مربوطه شامل بیمه می شود یا هزینه آن به صورت آزاد باید پرداخت شود؟ که این امر هزینه درمان را تحت تاثیر قرار می دهد.

هزینه کلینیک و تجهیزات لازم

با توجه به اینکه بیماران روی جراحی های زیبایی که می خواهند انجام دهند حساسیت خاصی را نشان می دهند معمولا کلینیک های را انتخاب می کنند که مجهز به پیشرفته ترین دستگاه های پزشکی باشد که این امر هزینه درمان را بصورت مستقیم بالا می برد چون بیمار نمی خواهد کیفیت را فدای کمیت کند.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *