موسیقی کلاسیک

موسیقی کلاسیک چیست؟

موسیقی کلاسیک یکی از معروف ترین سبک های موسیقی به حساب می آید در ادامه سایت بینی مد به این مطلب می پردازیم.

موسیقی کلاسیک چیست؟

موسیقی کلاسیک (به انگلیسی: classical music، به فرانسوی: musique Classique) اصطلاحی عام است که به موسیقی هنریِ اروپا گفته می‌شود. آغازِ این موسیقی را از سده‌های میانه در حدود سال ۵۰۰ میلادی می‌دانند. ساز غربی یا کلاسیک ساز هایی هستند که محدود به یک منطقه جغرافیایی در جهان نیستند و در سراسر دنیا شناخته شده هستند. 
آموزش ساز های غربی یا کلاسیک در سراسر به صورت حرفه ای دنبال می شود. در ایران نیز امکانات آموزش حرفه ای ساز های غربی وجود دارد، برای همین علاقه مندان به این ساز می توانند در ایران هم به علاقه خود بپردازند.

این موسیقی کلاسیک به چند گروه  دسته بندی می شود؟

ساز های کلاسیک در چهار گروه دسته بندی می شود، که در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

1. ساز های کوبه ای:

ساز های کوبه ای کلاسیک شامل درام، پرکاشن، کاخن، تومبا می باشد. که با ضربه خراش و … باعث تولید صدا و نوسان می باشد، که معمولا برای ایجاد ریتم استفاده می شود.

2. ساز های بادی:

ساز های بادی کلاسیک شامل ساز دهنی ( هارمونیکا )، فلوت، ساکسیفون، کلارینت و ترومپت می شود. ساز هایی هستند که با دمیدن شدن هوا در آن ها باعث تولید صدا گردد.

3. ساز های کلاویه ای یا کلید دار:

ساز های کلاویه ای کلاسیک شامل ساز هایی می شود که که دارای صفحه کلید هستند و ساز های موسیقی پیانو، ارگ و آکاردئون را در خود جای می دهند.

4. سازهای زهی یا سیمی:

ساز های زهی کلاسیک شامل گیتار، ویولن، گیتار الکتریکی می شود. ساز هایی هستند که در آن با لرزش زه یا سیم صدا و نوسان تولید می شود.

معرفی محبوب‌ترین سازهای موسیقی در جهان

۱- پیانو (Piano)

پیانو محبوب‌ترین و برجسته‌ترین ساز موسیقی در بسیاری از کشورهای دنیا بوده و برای اولین بار یک فرد ایتالیایی به نام بارتولومئو کریستوفوری (Bartolomeo Cristofori) نسخه مدرن این ساز کیبوردی را در سال 1700 اختراع کرد.
کریستوفوری ساخته خود را clavicembalo col piano e forte نامگذاری کرد و دلیل آن هارپسیکوردی بود که می‌توانست صداهای بلند و ملایم را بنوازد. نوازندگان و دیگر دوست‌داران این ساز پس از گذشت مدت زمانی نام این ساخته را به پیانو تغییر دادند. از آن زمان تا به حال نسخه‌های مختلفی از پیانو به وجود آمده و دهه 1880 بود که پیانوی استاندارد با 88 کلید ساخته شد.

۲- گیتار (Guitar)

گیتار برای اولین بار توسط فردی ایتالیایی که از خانواده نوازندگان معروف بود ساخته شد. وی گائتانو ویناچیا (Gaetano Vinaccia) نام داشت، ویناچیا به همراه برادرش گیتار شش سیم را در حدود سال 1776 اختراع کردند. امروزه انواع مختلفی از گیتارها همچون گیتارهای آکوستیک، الکتریک، دوازده سیم و استیل وجود دارند.
در حال حاضر از انواع گیتار در سبک‌های مختلف موسیقی استفاده می‌شود که اصلی‌ترین آنها عبارت از موارد زیر هستند:
راک (rock)
پانک (punk)
متال (metal)
پاپ (pop)
جز فیوژن (jazz fusion)
فولک (folk)
کلاسیک (classical)

۳- درام (Drum Kit)

هزاران سال است که مردم درام می‌زنند و به همین دلیل بوده که این آلت موسیقی به عنوان یکی از قدیمی‌ترین سازهای موسیقی جهان شناخته می‌شود. تاریخچه این نوع ساز که کوبه‌ای است به 5500 سال پیش از میلاد در کشور چین برمی‌گردد. در آن زمان بیشتر درامرها به جای چوب با کمک دستان خود این ساز را می‌زدند تا اینکه در سال 1300 چوب‌های مخصوص درام به وجود آمد.

۴- فلوت (Flute)

فلوت از جمله سازهای بادی چوبی بوده که قدمت باستانی آن به دوران پارینه سنگی باز می‌گردد. اولین فلوت‌ها کلید نداشتند و تنها حاوی یک دهانه و هفت سوراخ به جهت قرارگیری انگشتان بودند. در قرن هفدهم، سازندگان فلوت یک کلید واحد به این ساز اضافه کردند. فلوت‌های متداولی که امروزه وجود دارند از فلز ساخته می‌شوند و کلیدهای متعددی دارند که این نوع فلوت‌ها برای اولین بار در سال 1847 ساخته شدند.

۵- ویولن (Violin)

اولین نوع سازهای زهی آرشه‌ای که در شرق و در قرون وسطی ظاهر شدند، ساز ویلون بود. این ساز زهی آرشه‌ای با نام Fiddle در اواخر قرون وسطی در اروپا ظهور کرد. ویولن‌های اولیه بسیار شبیه به ویولن‌های امروزی هستند و برحسب گفته‌ها ویولن در حدود سال 1550 توسط آندره آماتی ساخته شد. بیشتر ویولن‌ها دارای بدنه‌ای چوبی و توخالی هستند و معمولا دارای چهار یا پنج سیم هستند و بیشتر با کشیدن یک کمان بر روی سیم‌های آن و یا با استفاده از انگشتان نواخته نواخته می‌شوند.

۶- گیتار الکتریک (Electric guitar)

گیتار الکتریک، گیتاری بوده که برخلاف گیتار آکوستیک به یک تقویت خارجی نیاز دارد. این نوع گیتار از یک یا چند پیکاپ به جهت تبدیل ارتعاش سیم‌ها به سیگنال‌های الکتریکی استفاده می‌کند و در نهایت صدای آن توسط بلندگوها بازتولید می‌شود.

۷- گیتار بیس (Bass guitar)

گیتار بیس کم صداترین عضو خانواده گیتار بوده و یک ساز زهی است که از نظر ظاهر و ساختار شبیه به گیتار الکتریک یا آکوستیک است اما طول گردن آن بلندتر بوده و معمولا چهار تا شش سیم و کورس دارد. از اواسط دهه 1950 گیتار بیس تا حدودی جایگزین کنترباس در موسیقی‌های رایج شد.

۸- ساکسیفون (Saxophone)

ساکسیفون یک نوع ساز بادی با بدنه مخروطی شکل بوده که معمولا از برنج ساخته می‌شوند. این ساز تک نی بوده و زمانی که نی بر روی قطعه دهنی به لرزه در آید منجر به ایجاد موج صوتی در داخل بدنه ساز شده و صدا تولید می‌شود. گام صداهای تولید شده با باز و بسته شدن سوراخ‌هایی که بر روی بدنه این ساز وجود دارد کنترل می‌شود.

۹- ویولن سل (Cello)

ویولن سل که آن را به صورت ویولنسل نیز می‌نویسند یکی از جمله سازهای زهی آرشه‌ای و از خانواده ویولن بوده و صدایی را تولید می‌کند که هیچ ساز گروهی نمی‌تواند با آن رقابت کند. این ساز بسیار کامل بوده و می‌تواند تقریبا با هر ساز دیگری همراهی کرده و نواخته شود.

۱۰- شیپور (Bugle)

یکی از ساده‌ترین سازهای بادی برنجی که معمولا بدون دریچه و سایر وسایل تغییر دهنده گام ساخته شده است، شیپور نام دارد. درون این ساز هیچ‌گونه کلید به جهت تغییر گام وجود نداشته و فرد نوازنده با کمک تغییر حالت‌های لب و دهن خود می‌تواند منجر به تغییر نت‌ها شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *